Prezydent zabrał głos ws. orzełka

PAP | dodane 2011-11-11 (11:20) 6 lat 6 miesięcy 13 dni 4 godziny i 22 minuty temu | 483 opinie
 
(fot. PAP)
(fot. PAP)
Jacek Gmoch zaprotestował przeciw usunięciu przez PZPN orzełka z koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. W oświadczeniu przesłanym w piątek PAP b. selekcjoner drużyny narodowej zaznaczył, że nawet za PRL nie ingerowano w symbole narodowe na strojach reprezentantów. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że nie rozumie, czemu usunięto godło.


- Głośno protestuję i wzywam do jak najszybszego wycofania tych niefortunnych strojów reprezentacji. Godło narodowe musi wrócić na koszulki reprezentantów Polski, ponieważ wiążą się z nim takie wartości jak honor, etyka i historia. Głęboko wierzę, że obecni polscy reprezentanci wraz z trenerem usłyszą głos kibiców i wraz z nimi zaprotestują przeciwko prowadzonym działaniom - napisał Gmoch.

- To jest sprawa, którą powinien zainteresować się Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski oraz najwyższe władze państwowe stojące na straży naszych wartości narodowych. Godło Polski jest naszym dobrem wspólnym i w jego obronie musimy wszyscy wspólnie występować - podkreślił.

Prezydent Komorowski w piątek w radiowej Jedynce oświadczył: - Ja osobiście nie do końca rozumiem, dlaczego miałby zniknąć orzełek jako symbol. Symbol wspólnoty. Tego nie rozumiem. Może są jakieś szczególne powody, może ktoś próbuje stworzyć nowy symbol jedności Polaków i wspólnoty w obszarze przynajmniej sportu, dobrze by było, gdyby to ktoś powiedział, że to ma być nowy symbol.

- Ale symbole są potrzebne, zanim się symbol znany, lubiany, ceniony, kochany wyśle na emeryturę, to należy się jednak dziesięć razy zastanowić. Ja nie rozumiem i oczekuję, że ktoś to jakoś rozsądnie wytłumaczy. Wydaje mi się, że nikt nic lepszego, bardziej jednoczącego Polaków, niż orzeł polski w koronie, biały orzeł, nie wymyślił i nie wymyśli - podkreślił prezydent.

W opinii Gmocha, Polski Związek Piłki Nożnej, godząc się na nowe stroje, na których zamiast orzełka jest logo PZPN, przekroczył pewną granicę.

- Na sporcie można zarabiać, ale trzeba to robić w mądry i przemyślany sposób. Należy przy tym mieć szacunek do siebie, swojego kraju i obywateli. Wiem, że kapitalizm i gospodarkę wolnorynkową cechuje to, że dziś można sprzedać dosłownie wszystko. Są jednak pewne granice, które obecne władze PZPN właśnie przekroczyły. Nie można sprzedawać czegoś, co nie jest własnością PZPN. Orzełek, godło narodowe, to dobro wspólne i nie powinno stanowić przedmiotu handlu, który odbywa się poprzez eliminowanie symbolu narodowego z koszulek i robienie tym samym ukłonu w stronę coraz większej ilości menedżerów, gromadzących się wokół PZPN, dbających jedynie o własne interesy - oświadczył.

Gmoch podkreślił, że jako piłkarz, a potem trener reprezentacji czy jako polski trener za granicą zawsze chlubił się tym, że mógł nosić orzełka na piersiach, a ten symbol dodawał wiary w siebie, odwagi i motywacji. - Nawet za czasów PRL-u władza nie ingerowała w symbole narodowe na strojach reprezentantów Polski - zwrócił uwagę.

We wtorek we Wrocławiu pokazane zostały wzory strojów, w których kadra Polski wystąpi na turnieju Euro 2012. Na koszulkach znalazło się logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okrągła naszywka z logo Euro 2012. Zabrakło jednak tradycyjnej naszywki z orzełkiem.

Jeszcze tego samego dnia podczas wieczornego treningu kadry we Wrocławiu zaprotestowali kibice. Na ogrodzeniach stadionu przy ul. Oporowskiej pojawiły się transparenty z napisami "Piłka nożna dla kibiców" oraz "Tradycja zobowiązuje, nowym strojom nikt nie kibicuje".

Ostry protest wystosował Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców (OZSK). Fani nie kryją oburzenia decyzjami PZPN na forach internetowych.

Jednak, według PZPN, nowe stroje będą obowiązywać przez dwa lata. - Skomplikowany proces projektowania tych strojów trwał 18 miesięcy, więc będą one obowiązywały tak jak zakładano, czyli przez dwa lata. Dopiero po tym okresie może dojść do zmiany reprezentacyjnych kostiumów, ale w tym momencie trudno na ten temat się wypowiadać - powiedziała rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska.

Po raz pierwszy drużyna trenera Franciszka Smudy w kontrowersyjnych koszulkach wystąpi w piątek, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, w meczu towarzyskim z Włochami we Wrocławiu.

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 24 100%
nie 0 0%

Opinie (483)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~nji 2011-11-11 (20:19) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 23 minuty temu

Myślałem, że ten Komrowski to patałach ale widzę, że ma więcej refleksu niż Donald. Czekam już 3 dzień na reakcję premiera - wydawać by się mogło, że zdeklarowanego sympatyka futbolu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~metallo 2011-11-11 (20:21) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 21 minut temu

to dlatego ze tusk obiecywal druga irlandie i teraz szukaja odpowiedniej koniczyny

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~asdas 2011-11-13 (13:03) 6 lat 6 miesięcy 11 dni 2 godziny i 39 minut temu

CI judasze rozkradają POLSKE ! NIE ROZUMIE ! BYĆ POLAKIEM MIESZKAĆ W POLSCE a nie chcieć orzełka i godła na koszulce , co za idioci to wymyślili co za kretyni ?

odpowiedz

0
0
~Polak 2011-11-11 (23:47) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 15 godzin i 55 minut temu

oddawać godło

odpowiedz

1
0
~fox 2011-11-11 (21:59) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 17 godzin i 43 minuty temu

A wlasciwie dlaczego ci pilkarze nazywani są reprezentacją Polski? Reprezentant to ktos kogo ja osobiscie wybieram aby mnie reprezentował na arenie miedzynarodowej. Tymczasem piłkarzy wybrał Smuda ktorego z kolei wybrał pzpn a ludzie w pzpn wybierają się miedzy sobą. wiec kto dał tym ludziom prawo do reprezentowania mnie na boisku skoro nie mialem najmniejszego wplywu na wybor skladu reprezentacji. Wg mnie oni nie powinni nazywac się Reprezentacją Polski ale reprezentacją pzpn-u.

odpowiedz

1
0
~abc 2011-11-11 (21:02) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 18 godzin i 40 minut temu

Niech jeszcse prezes 'lato' sobie zdjęcie zrobi i swoją gębę z wiankiem na czole i z bezczelnym uśmieszkiem na plecach koszulki zainstaluje.

odpowiedz

1
0
~emeryt 2011-11-11 (20:29) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 13 minut temu

A kibole jak sie lali i robili burdy i tak beda czy na koszulkach bedzie wrona czy orzelek.

odpowiedz

0
0
~Paint 2011-11-11 (20:19) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 23 minuty temu

Ten obrazek nad tytułem był robiony w paincie

odpowiedz

7
0
~dodp 2011-11-11 (19:36) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 20 godzin i 6 minut temu

Dlaczego nie ma orła na koszulkach Polskich Sportowców, bo to juz nie Polska, tylko Republika Bananowa albo jak kto woli Kondominium.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kibic Lecha 2011-11-11 (20:15) 6 lat 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 27 minut temu

niech lato umieści logo BIEDRONKI przecież to sponsor na pewno sypnie kasą

odpowiedz