ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

WP | dodane 2014-01-20 (11:27) 1 rok 7 miesięcy 12 dni 18 godzin i 54 minuty temu
 
Dopasowany do ciała kostium, niska aerodynamiczna sylwetka, szybkość i wytrzymałość to tylko kilka słów, które charakteryzują łyżwiarstwo szybkie. To jedna z dyscyplin, w której człowiek, wykorzystując siłę swoich mięśni i poruszając się po płaskim terenie, osiąga największe prędkości, sięgające nawet powyżej 60 km/h.

Łyżwiarstwo szybkie narodziło się w Holandii już w XIII wieku, kiedy to żelazna łyżwa przyczepiona do drewnianej podeszwy służyła jako środek transportu. Pierwszy znany nam wyścig odbył się w tym samym kraju w 1676 roku. Na początku XIX wieku Holendrzy podzielili się koncepcją poruszania na łyżwach ze swoimi europejskimi sąsiadami.

Łyżwiarstwo szybkie jest dyscypliną olimpijską od Igrzysk w Chamonix w 1924 r. Wtedy na lodzie rywalizowali wyłącznie panowie. Panie po raz pierwszy walczyły o olimpijskie laury w 1960 roku.

W tej dyscyplinie zawodnicy ścigają się w 6 konkurencjach. Oprócz biegów indywidualnych kobiet i mężczyzn zobaczymy również zawody drużynowe.

Podczas konkurencji indywidualnych zawodnicy rywalizują w parach, poruszając się po 400 metrowym torze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zwycięża szybszy.

Po każdym okrążeniu, w specjalnej strefie zmian, łyżwiarze zmieniają tory, tak by dystans pokonywany przez obu zawodników był równy.

Najkrótszym dystansem jest sprint na 500 m. Oprócz tego medale rozdawane są w wyścigach indywidualnych na 1000 m, 1500 m, 3000m (kobiety), 5000 m (kobiety i mężczyźni) oraz 10000 m (mężczyźni).

Dodatkowo rozgrywane są wyścigi drużynowe kobiet na 6 okrążeń oraz mężczyzn na 8. Drużynę stanowią trzej zawodnicy, którzy w czasie wyścigu jadą za sobą. Wygrywa zespół, który uzyska lepszy czas. Zegar zatrzymywany jest po przekroczeniu linii mety przez ostatniego z łyżwiarzy w każdej drużynie.

Polub WP Sport na Facebooku

oceń
tak 4 80%
nie 1 20%


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!