Soczi: najlepsze miejsce Polaków w historii

WP.PL | dodane 2014-02-18 (07:35) 6 miesięcy 11 dni 10 godzin i 27 minut temu | 12 opinii

Choć czwarte miejsce polskich skoczków w konkursie drużynowym w Soczi zostało przyjęte z niedosytem, jest to najlepsza pozycja biało-czerwonych w historii ich występów w olimpijskich "drużynówkach". Do tej pory najlepszym rezultatem Polaków było piąte miejsce wywalczone w Turynie.

W pierwszym drużynowym konkursie, w 1998 roku w Nagano, Polska uplasowała się na ósmej pozycji. W zespole byli wtedy Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Wojciech Skupień i Robert Mateja.

Najlepsi byli wówczas Japończycy, drugie miejsce zajęli Niemcuy a trzecie Austriacy. Biało-czerwoni przegrali także z Norwegami, Finami, Szwajcarami i Czechami. Najdalej w polskim zespole skakali Mateja i Małysz, choć ich wyniki na tle rezultatów uzyskiwanych przez rywali nie robiły wrażenia.

Cztery lata później w Salt Lake City Polacy w składzie Małysz, Tomisław Tajner, Mateja i Tomasz Pochwała wywalczyli szóstą lokatę. Najwięcej punktów dla drużyny zdobył rzecz jasna Małysz, przyzwoite skoki oddał Tomasz Pochwała.

Złoto przypadło Niemcom, którzy o 0,1 punktu wyprzedzili Finów. Brązowy medal wywalczyli Słoweńcy. Czwarte miejsce zajęli Austriacy, a piąte Japończycy.

W 2006 roku drużyna w składzie Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula i Mateja była na piątej pozycji. Znów liderem biało-czerwonych był "Orzeł z Wisły", solidnie zaprezentowali się Mateja i Stoch, słabiej wypadł natomiast Hula.

Złoto zdobyli Austriacy, srebro Finowie, a brąz Norwegowie. Czwarte miejsce przypadło mistrzom z Vancouver, Niemcom.

Na poprzednich igrzyskach w 2010 roku w Vancouver ponownie była szósta lokata ekipy, którą tworzyli Małysz, Hula, Łukasz Rutkowski i Stoch.

"Drużynówka" w Whistler Olympic Park stała pod znakiem dalekich skoków, w jednej ze swoich prób aż 146,5 metra osiągnął Gregor Schlierenzauer. Adam Małysz miał trzeci wynik indywidualny. Pozostali nasi reprezentanci skakali poprawnie, co wystarczyło tylko do szóstego miejsca.

Bezapelacyjnie wygrali Austriacy, srebro zdobyli Niemcy a brąz Norwegowie. Tuż za podium znaleźli się Finowie, za nimi Japończycy. Polacy do trzeciego miejsca stracili prawie 34 punkty.

W poniedziałek w Soczi Polska zakończyła konkurs drużynowy na czwartej pozycji, wygrali Niemcy przed Austrią i Japonią. W zespole trenera Łukasza Kruczka najlepszy był podwójny mistrz olimpijski Kamil Stoch (130,5 i 135 metrów), bardzo dobrze wypadł Jan Ziobro (130,5 i 133 metry), solidnie zaprezentował się Maciej Kot (131,5 i 129 metrów).

Piotr Żyła swoją pierwszą próbę zepsuł (121 metrów), w drugiej się jednak zrehabilitował (132 metry). Gdyby oba jego skoki były takie, jak ten z rundy finałowej, moglibyśmy wskoczyć na podium. Zabrakło też odrobinę lepszych prób Kota i "bombowego" skoku Stocha w pierwszej serii. Do podium zabrakło Polakom 13,1 punktu

~malyszomaniak 2014-02-18 (17:37) 6 miesięcy 11 dni i 25 minut temu

nie drużyna mocna tylko reszta słaba tak samo ze stochem wygrał bo nie ma mocnych rywali jakich wielu miał małysz w swoich czasach bo szczerze to nie ma on ducha lidera małysz zawsze ciągnął resztę a zasady punktowania to żenada AVE ADAM

odpowiedz

1
0
~aj jaj jaj 2014-02-18 (17:34) 6 miesięcy 11 dni i 28 minut temu

Polacy to potrafią się pocieszać , 4 miejsce na 6 ekip !!!

odpowiedz

3
1
~Kibicka 2014-02-18 (17:17) 6 miesięcy 11 dni i 45 minut temu

Za 4 lata na olimpiadzie będzie złoto!!!!!!!!Powodzenia!

odpowiedz

0
0
~gdzie logika 2014-02-18 (17:03) 6 miesięcy 11 dni i 59 minut temu

Jest kilkupunktowa strata do Japonczykow, jedzie Ziobro niczego nie odrabia i git. Po I serii i skokach 2 zawodnikow strata zostala trochę zniwelowana ale nadal jejstesmy poza medalem, jedzie Ziobro nie odrabia nawet pol punkty i liczy na medal? Czy on sie z rozumem minął na zakręcie? Stoch skacze na pol gwizdka odrabia tylko kilka punktow i obaj naiwnaicy liczyli ze medal sam sie zdobedzie chciazz sami ledwie 3 wyniki w swoich grupach?

odpowiedz

0
1
~stop cenzura 2014-02-18 (16:57) 6 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 5 minut temu

I znow cenzura. Ziobro wcale dobrze nie skczyl bo Kot jechal z nizszych rozbiegow. Ziobro mial dobre warunki pluus bardzo dobrze posmarowane narty a skoczyl kompletnie przecietnie. nie potrafil niczego odrobic i liczyl na medal. Mzoe złoty???? Trzeba było Japonczykow znokaurowac przed skokami a Niemcowe i Austriakow rowniez

odpowiedz

1
2
~stop kłamstwom 2014-02-18 (16:53) 6 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 9 minut temu

Bardzo dobrze Ziobro? Kto te bzdety pisze? Ziobro jechal z podwyzszonego rozbiegu i powinien skakac o kilka metrow dalej od Kota ktory w kazdej serii mial nzisza belke. Ziobro Japonczyka pokonal o 0,2 pkt czyli kompletnie niczego nie nadrobił a marzyl mu sie medal. Liczyc nie umie? Kto mial go zdobyc za niego?

odpowiedz

0
0
~reklama 2014-02-18 (16:51) 6 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 11 minut temu

A gdyby Stoch nie zalapal sie na reklame i nie chcial wtykolegowac z niej kolegow to mogl być medal

~Maro 2014-02-18 (15:00) 6 miesięcy 11 dni 3 godziny i 2 minuty temu

Skoczkom należą się wielkie gratulacje i podziękowania. Możemy narzekać, że nie medal, że było blisko itp, ale najważniejsze było to, że żadnego ze skoków (no może oprócz pierwszego niewypału Piotrka) nie trzeba się było wstydzić co jeszcze do niedawna nie było takie oczywiste. W czasach Adama Małysza w drużynówce istniał tylko on a reszta "szperaczy buli" jak coś skoczyła to mieliśmy szanse na 5 miejsce. Jeszcze raz gratulacje, jak będą tak dalej pracować to już niedługo powinniśmy mieć też regularnie szanse na podium (nawet najwyższy stopień) w drużynówce. Pozdrowienia.

odpowiedz

2
2
~NIEPOWODZENIE 2014-02-18 (14:42) 6 miesięcy 11 dni 3 godziny i 20 minut temu

A czym tu sie cieszyc , mial byc medal i tyle , Kruczek popelnil blad , Kamil sie nie popisal ,a ten ostatni facet niech wypier....a z kadry, przeciez jest tylko 7-8 druzyn na swiecie a reszta to 3 liga , tylko dwuch walczylo o medal, i tyle,

odpowiedz

4
15
~zenon 2014-02-18 (10:17) 6 miesięcy 11 dni 7 godzin i 45 minut temu

I co z tego ,że najlepsze ,skoro taka szansa była na pierwszy medal!?

odpowiedz

19
2
~WSPANIAŁY SUKCES 2014-02-18 (09:32) 6 miesięcy 11 dni 8 godzin i 30 minut temu

TO NIESAMOWITE POLSKA DOMINACJA W SKOKACH KWALIFIKUJE NAS NA 3 -4 MIEJSCU NIGDY NIE MIELIŚMY SZANS WALCZYĆ I LICZYĆ SIĘ W WALCE O MEDAL TERAZ POLSKA TO KRAJ SKOKÓW STOCH ZIOBRO BIEGUN I ŻYŁA CZY MURAŃKA KIEDYŚ MALYSZ I FORTUNA