Nie chce pajacować, jak Burneika. Jest silniejszy od Pudziana

WP | dodane 2015-05-15 (15:22) 3 lata 9 dni i 23 minuty temu | 125 opinii
 
Osiągnął już praktycznie tyle, co Mariusz Pudzianowski. Mimo to jego nazwisko nie jest znane szerzej nad Wisłą, bardziej kojarzą go kibice poza granicami kraju. Gdyby Krzysztof Radzikowski urodził się 10 lat wcześniej, na fali popularności strongmanów zarobiłby fortunę.

Nieśmiały 24-latek z Głowna tuż przed zawodami podchodzi do Mariusza Pudzianowskiego. - Hej Mariusz, miło cię poznać - ledwo wydobywa głos. - Czy mógłbyś mi pomóc w treningu? Mogę liczyć na dobre rady? Chcę w przyszłości zostać twoim następcą.

Pudzian patrzy na nieźle zbudowanego młodzieńca. - Ma tupet - myśli. Wskazuje na leżącą na ziemi belkę. Waży ok. 150 kg. - Podnieś ją cwaniaczku, pokaż co potrafisz - mówi.

Jako nauczyciel WF-u nie zwiedziłby nawet promila tych miejsc, w które udało mu się odwiedzić. Nie poznałby wielu fantastycznych ludzi. Wreszcie, nie zostałby mistrzem świata.
"Młody" podchodzi do belki i bez najmniejszych problemów unosi ją do góry. Zgromadzeni wokół strongmani kręcą z uznaniem głowami. Wielu z nich nie podniesie takiego ciężaru nawet podczas zawodów, a co dopiero na rozgrzewce. - No, no, nieźle - komentuje Pudzian pisząc jednocześnie coś na małej kartce. - Masz, tutaj jest mój numer telefonu, zadzwoń za kilka dni.

Rzucił posadę w budżetówce

Ta historia wydarzyła się naprawdę dziesięć lat temu, tuż przed "Pojedynkiem Gigantów". Strongmani - głównie dzięki programowi "Siłacze" emitowanym w telewizji TVN - byli wówczas rozpoznawalni w całej Polsce, a Pudzianowski był gwiazdą światowego formatu. Krzysztof Radzikowski marzył o wielkiej karierze. Od kilku lat regularnie odwiedzał siłownie, rzeźbił ciało, jednak dopiero rywalizacja siłaczy dała mu prawdziwą satysfakcję. - Oczywiście na początku była myśl o kulturystyce - przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską. - Jednak ta dyscyplina jest zbyt zagmatwana, tam trudno się połapać nawet fachowcom, a co dopiero przeciętnemu Kowalskiemu. Potem zastanawiałem się nad trójbojem siłowym. Dopiero jednak, jak zobaczyłem zawody strongman, od razu wiedziałem, że to moja przyszłość.Radzikowski rzucił nawet pracę w szkole, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. - To była cholernie trudna decyzja - wspomina. - Pensja w szkole dawała mi poczucie bezpieczeństwa, wynagrodzenie zawsze było na czas. Niskie, bo niskie, ale było. Powiedziałem sobie jednak: raz się żyje. Postawiłem wszystko na jedną kartę.

Po 10 latach nie żałuje. Jako nauczyciel WF-u nie zwiedziłby nawet promila tych miejsc, w które udało mu się odwiedzić. Nie poznałby wielu fantastycznych ludzi. Wreszcie, nie zostałby mistrzem świata. Życie jak w bajce? Nie do końca.

Kiepski wizerunek polskiego siłacza

Wspólne treningi z Pudzianem spowodowały, że Radzikowski przebił się do krajowej czołówki strongmanów. Zaczął również występować na arenie międzynarodowej. Kariera rozwijała się wręcz książkowo. W 2009 roku przyszedł jednak cios. Główny sponsor polskich strongmanów nagle się wycofał.

Tylko w WP: cała Polska kochała strongmanów. Jak disco polo

- Byliśmy od kilku lat regularnie w telewizji, a jedna decyzja spowodowała, że nas już nie było - twierdzi Radzikowski. - Nie muszę chyba tłumaczyć, co to oznaczało dla naszej dyscypliny.
‹ poprzednia 1 2 3


Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 562 97.74%
nie 13 2.26%

Opinie (125)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ochrona 2015-08-12 (16:33) 2 lata 9 miesięcy 11 dni 23 godziny i 12 minut temu

Ma rację teraz w Polsce to sa pokazy a nie zawody co tydzień w jakieś wiosce są mistrzostwa Polski. Myślę że ktoś w końcu zorganizuje takie zawody że wyłoni jednego najsilniejszego Polaka.

odpowiedz

34
22
~NIE OSZUKUJMY SIĘ 2015-05-16 (13:20) 3 lata 8 dni 2 godziny i 25 minut temu

TEN SPORT POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ NA " STERYDY KONTRA ORGANIZM LUDZKI"

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~fest 2015-05-20 (21:15) 3 lata 3 dni 18 godzin i 30 minut temu

Prawdziwy mistrz, miałem okazje nie raz ćwiczyć z nim w Łodzi, w siłowni Body-Line :) Powodzenia Krzysztof, NO PAIN, NO GAIN :)

odpowiedz

8
3
~omen 2015-05-17 (00:30) 3 lata 7 dni 15 godzin i 15 minut temu

Radzikowski silniejszy od pudziana a Mateusz Kieliszkowski silniejszy od nich dwóch:P 3 miejsce w zawodach arnolda i pierwszy polak co jest na podium!!!!!!!!!!!!!!!wp.pl bądźcie na czasie!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~kulalesnik 2015-05-20 (12:34) 3 lata 4 dni 3 godziny i 11 minut temu

Radzikowski ok- szacun wielki dla niego i jego osiągnięć. Ale jeśli koś pisze, że jest najsilniejszym obecnie człowiekiem na świecie to chyba jest w wielkim błędzie albo zwyczajnie nie orientuje się co w świecie siłaczy w Polsce się dzieje. Jest ktoś bowiem o którym się nie mówi a osiągnął już w tym sporcie duuuuo... W tym roku np. trzecie miejsce na Arnoldach w USA- nikomu z Polaków nie udało się jeszcze tak wysoko zawędrować. W zeszłym roku np. został Mistrzem Świata Amatorów na Arnoldach w USA. To Mateusz Kieliszkowski o którym się nie mówi a chłopak- tak chłopak- ma dopiero 21 lat. Aż włosy mi się jeżą na ciele co będzie jeśli będzie w wieku 30- 35 lat... Mam nadzieję, że za jego udziałem SIŁACZE wrócą na ekrany TV naszych domów... Pozdrowienia dla Mateusza- JEST MOC!!!

odpowiedz

4
0
~Lam 2015-05-20 (10:35) 3 lata 4 dni 5 godzin i 10 minut temu

Zobaczymy jak Pan strongman będzie wyglądał za 20 lat. Nie ,żebym mu źle życzył. Po prostu takie przetrenowanie i przeciążenie zazwyczaj kończy się dość boleśnie i przykro po latach :(

odpowiedz

2
0
~Nico 2015-05-19 (17:49) 3 lata 4 dni 21 godzin i 56 minut temu

Dajcie już facetowi odpocząć ileż to można trzymać?

odpowiedz

38
2
~Radek 2015-05-19 (11:44) 3 lata 5 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Osobiście bardzo żałuję że strongmani w Polsce stracili swój pogłos.Bylem wielkim fanem programu emitowanego przez TVN.Żal tym większy, że sporo osób poświęciło swoje dotychczasowe życie i zaryzykowało a wszystko ukruciło się z dnia na dzień.Trzymam kciuki za Pana Radzikowskiego i życzę dalszych sukcesów

odpowiedz

7
1
~hehe 2015-05-19 (08:48) 3 lata 5 dni 6 godzin i 57 minut temu

cytat: Jako nauczyciel WF-u nie zwiedziłby nawet promila tych miejsc, w które udało mu się odwiedzić. koniec cytatu. Autor, autor,Autor, autor,Autor, autor,Autor, autor, Czytanie bez zrozumienia, gratuluję autorowi( może powinno być : ałtorowi?)

odpowiedz

64
10
~prawie-emigrant 2015-05-16 (10:55) 3 lata 8 dni 4 godziny i 50 minut temu

Zastanawiam się, dlaczego gościu nie pójdzie "do ciężarów"?? Przecież z takimi osiągami zmiótłby może i nawet czołówkę i medal murowany!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi