Piłkarz opuścił boisko, by ratować życie kibica

WP | dodane 2013-09-14 (09:34) 4 lata 10 dni 11 godzin i 42 minuty temu | 181 opinii

Piłkarz trzecioligowego Piasta Strzelce Opolskie Mateusz Dłutowski został bohaterem. 22-letni zawodnik opuścił boisko, by ratować chorego na epilepsję człowieka. Świadkowie zdarzenia nie mają wątpliwości: - Uratował mu życie.

Do zdarzenia doszło w meczu 6. kolejki grupy opolsko-śląskiej (północ) III ligi. Piast Strzelce Opolskie podejmował na boisku w Rozmierce lidera ligi - Skrę Częstochowa. Ostatni w tabeli gospodarze gładko przegrali 1:7, ale po meczu nie o wyniku było głośno, a o bohaterskiej postawie jednego z piłkarzy.

W 80. minucie wśród 200-osobowej grupy kibiców nastąpiło poruszenie. Jeden z kibiców przewrócił się, dostał drgawek i przestał oddychać - relacjonuje przebieg zdarzeń "Nowa Trybuna Opolska".

- Akurat w pobliżu stał mój ojciec, który widząc, co się stało, zaczął mnie wołać i wymachiwać rękami - powiedział "NTO" Mateusz Dłutowski. - Myślałem najpierw, że wścieka się na moją grę, ale po chwili zorientowałem się, że tam ktoś leży i dzieje się coś złego.

Piłkarz podjął błyskawiczną akcję. Nie czekając na reakcję sędziego opuścił plac gry i podbieg do mężczyzny. Mateusz Dłutowski udzielił choremu na padaczkę mężczyźnie pierwszej pomocy. Okazało się, że w przełyku poszkodowanego znalazł się kawałek sztucznej szczęki, który uniemożliwił oddychanie. Błyskawiczna reakcja piłkarza uratowała mężczyźnie życie.

Kibic odzyskał przytomność. Niedługo później pojawiły się służby medyczne, a mężczyzna został odwieziony do szpitala. Trzeba przyznać, że cierpiący na padaczkę kibic miał sporo szczęścia. Mateusz Dłutowski poza grą w Piaście jest studentem czwartego roku medycyny i wiedział, jak w takiej sytuacji należy się zachować.

Dłutowski w rozmowach z mediami przyznaje, że nie czuje się bohaterem. - Zrobiłem to, co do mnie należało - mówi krótko.

W rozmowie z serwisem weszło.com Dłutowski przyznał, że nie wszyscy obecni na boisku zawodnicy rozumieli powagę sytuacji. - Mecz został wznowiony po minucie albo paru minutach. Nie orientuję się dokładnie, bo w tym momencie najważniejszy był ten człowiek. Ale potem mówiono, że jeden z najbardziej doświadczonych zawodników Skry nalegał, żeby grać. Ratowałem życie człowieka, a on chciał wznowienia gry. A przecież nie zszedłem tam dla zabawy. Nie wiem, jakie są zasady w takich wypadkach. Wynik był już właściwie ustalony.

Piast Strzelce Opolskie przegrał ze Skrą Częstochowa 1:7. Dłutowski zdobył honorową bramkę dla swojego zespołu.