Polska pokonała Gruzję, debiut Polanskiego

WP.PL/PAP | dodane 2011-08-10 (20:36) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 22 godziny i 52 minuty temu | 168 opinii

W towarzyskim meczu rozegranym w Lubinie Polska pokonała Gruzję 1:0. Jedyną bramkę spotkania strzelił w pierwszej połowie spotkania Jakub Błaszczykowski, a asystował mu Robert Lewandowski. W koszulce z orzełkiem na piersi zadebiutował Eugen Polanski. W bramce biało-czerwonych znakomicie spisywał się Wojciech Szczęsny.

Zapis relacji na żywo, którą z meczu Polski z Gruzją przeprowadziła Wirtualna Polska

Początek meczu na Dialog Arenie był nudny. Obie drużyny zaczęły spokojnie, badając możliwości rywali. Po kilku minutach lekkiej przewagi Gruzinów do głosu doszli w końcu Polacy, którzy w pierwszej połowie dłużej niż rywale utrzymywali się przy piłce. Widać było, że dobrze rozumieją się w biało-czerwonej drużynie koledzy z Borussii Dortmund - Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski. "Lewy" był bardzo aktywny w polu karnym, ale nie potrafił skierować piłki do siatki rywali. A kiedy ją już skierował sędzia uznał, że napastnik BVB faulował wcześniej łokciem jednego z rywali.

Gruzini przez całą pierwszą połowę groźnie atakowali. Polskim kibicom serca zamarły zwłaszcza w 34. minucie, kiedy przed Wojciechem Szczęsnym, na skutek błędu obrony, stanął oko w oko Dawid Targamadze. Bramkarz Arsenalu zachował się jednak wyśmienicie, cudownie piąstkując piłkę do boku.

Chwilę później mogliśmy się cieszyć dzięki akcji dwójkowej Błaszczykowski - Lewandowski. Kuba wbiegł lewą stroną, odegrał piłkę do stojącego tyłem w polu karnym Lewandowskiego, ten odegrał koledze z BVB i kapitan polskiej kadry wpakował piłkę do siatki. 1:0!

Bezsprzecznym bohaterem meczu w drużynie biało-czerwonych był Szczęsny, który kilka razy kapitalnymi interwencjami ratował nasz zespół przed utratą gola. Już w trzeciej minucie spotkania przed Szczęsnym znalazł się wspomniany wcześniej Targamadze - golkiper Arsenalu wyszedł z opresji obronną ręką i wygarnął piłkę spod nóg rywala. Gruzin próbował jeszcze symulować faul bramkarza w polu karnym, co natychmiast wyłapał sędzia i ukarał Targamadze żółtą kartką.

W drugiej połowie bramek się nie doczekaliśmy, a i sam mecz nie był już tak atrakcyjny. Nadal błędy popełniał blok defensywny biało-czerwonych. Wyśmienitą okazję do wyrównania miał Otar Marcwaladze, ale znów lepszy okazał się Szczęsny.

Od pierwszej minuty w drużynie Franciszka Smudy zagrał debiutant Eugen Polanski. Piłkarz na co dzień grający w niemieckim Mainz niczym się nie wyróżnił, choć jego debiut należy uznać za poprawny. Polanski nie dotrwał jednak do końca meczu - w 73. minucie zszedł z murawy na skutek urazu, a w jego miejsce Smuda wstawił Dariusza Dudkę.

Kwestia urodzonego w Sosnowcu byłego młodzieżowego reprezentanta Niemiec wzbudziła sporo kontrowersji. Przed meczem za jedną z bramek pojawił się nawet transparent "Eugen spi...", który został szybko usunięty przez służby porządkowe. Schodzącego z boiska w 75. minucie zawodnika żegnały natomiast zarówno oklaski, jak i gwizdy kibiców.

Polska - Gruzja 1:0 (1:0)
Bramka: Jakub Błaszczykowski 36
Żółte kartki: Polska - Jakub Błaszczykowski; Gruzja - David Targamadze, Lewan Kobiaszwili.

Polska: Wojciech Szczęsny - Grzegorz Wojtkowiak, Tomasz Jodłowiec, Arkadiusz Głowacki, Jakub Wawrzyniak - Jakub Błaszczykowski (90+2. Maciej Rybus), Eugen Polanski (75. Dariusz Dudka), Rafał Murawski (85. Adam Matuszczyk), Adrian Mierzejewski (60. Sławomir Peszko), Ludovic Obraniak (79. Szymon Pawłowski) - Robert Lewandowski (60. Paweł Brożek).

Gruzja: Giorgi Loria - Ucza Łobżanidze, Akaki Czubutia, Aleksandre Amisułaszwili (46. Gia Grigaława), Kacha Kaładze - Dżaba Kankawa (73. Murtaz Dauszwili), Lewan Kobiaszwili (81. Dato Kwirkwelia), Szota Grigałaszwili (63. Guram Kaszia), Dawid Targamadze - Otar Marcwaladze (63. Mate Wacadze), Władimir Dwaliszwili (46. Sandro Guruli).

Sędzia: Andrij Szandor (Ukraina). Widzów: 12 310.

~Ja 2011-08-14 (14:53) 3 lata 1 miesiąc 2 dni 4 godziny i 35 minut temu

W Ekstraklasie gra 131 piłkarzy zagranicznych, to wychodzi ok. 8 piłkarzy na klub. Skąd więc ma Smuda brać piłkarzy, skoro w Ekstraklasie gra tak mało Polaków!!!

odpowiedz

2
0
~szyber1988 2011-08-12 (18:42) 3 lata 1 miesiąc 4 dni i 46 minut temu

najbardziej mnie boli to ze to jest najwieksza impreza w histori polskiej pilki i pewnie za mego zycia juz takiej drugiej nie bedzie , a my mamy najgorsza druzyne od czasow istninienia polskiej pilki. Nie oszukujmy sie , jezeli w reprezentacji najlepszymi pilkarzami sa rezerwowi z bundesligi , rezerwowy francuz obraniak , napastnik oraz obronca z Auxerre a reszta w turcji. Nasi pilkarze nie graja w LM, a jak graja to na pozycjach bramkarskich ;p Mistrz polski w swoim skladzie ma 3 - 4 polakow w pierwszej 11, wogole chyba w ekstraklasie gra wiecej obcokrajowcow niz rodowitch Polakow. Jednym slowem nie mamy zadnego pilkarza ktorym mogli bysmy sie pochwalic europie procz " szczesnego" . Zalamuje mnie jescze to ze nasze najwieksze miasta jak warszawa wrocek poznan sa nie przejezdne w godzinach szczytu a co to bedzie podczas Euro ?? Wy narzekacie jescze ze polska wygrala z gruzja , moze macie racjie bo takich druzyn jak gruzja nie bedzie na ME . Jednym slowem nie da sie uratowc EURO 2012 ani pod wzgledem pilkarski ani pod wzgledem infrastruktury mam lekko nadzieje ze my kibice niezawiedziemy :D bo ja na mecz otwarcia sie wybieram chce uslyszec jak 50 tys kibicow na stadionie i setki tysiecy w miescie zaspiewa hymn !!!!!

odpowiedz

0
0
~san 28 2011-08-11 (22:29) 3 lata 1 miesiąc 4 dni 20 godzin i 59 minut temu

szymon pawlowsi moze to juz nie taki bardzo mlody ale ale szok nigdy go nie widzialem---ZAJEBISTY DRYBLER DOBRY JEST NO I ADRIAM MIERZEJEWSKI TE JEGO RUCHY JAK NA POLAKA Z EKSTRAKLASY bajera reszta jak zwykle no i LEWY SUPER PROGRES

odpowiedz

2
0
~Kibic 2011-08-11 (16:19) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 3 godziny i 9 minut temu

Przegrać źle, wygrać tez nie dobrze ... Weźcie sie ludzie ogarnijcie !!!

odpowiedz

3
1
~Kargool 2011-08-11 (10:47) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 8 godzin i 41 minut temu

W słabych drużynach zawsze bramkarz jest najlepszy...

odpowiedz

0
0
~Andrzej 2011-08-11 (08:55) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 10 godzin i 33 minuty temu

Gdyby nie Tomaszewski na Wembley. Zadaniem dobrego bramkarza jest bronić sytuacje 100% a nie tylko to co jest do wybronienia. Słaba obrona osłabiona przez wrogów Smudy z PZPN.

odpowiedz

0
0
~kibol 2011-08-11 (08:43) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 10 godzin i 45 minut temu

To wszystko wystarczy .Lotar ma rację to kicha .

odpowiedz

1
1
~rameo 2011-08-11 (08:40) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 10 godzin i 48 minut temu

Śmiać mi się chce jak słyszę/czytam opinie niektórych pseudo. 1. Że (celowo) niby Dudka bardziej kreatywny od Polańskiego (analiza ostatniego podania Polańskiego), no komedia. 2. Że Brożek może coś wnieść do tej kadry (no może tylko kiedy to zrobi). 3. Że Boruc do kadry (no tu czysto subiektywnie przyznaję nigdy nie byłem jego zwolennikiem- dziwne zachowania tego Pana jakoś wyprowadzały mnie z równowagi, no i pamiętam mecz Legia- Amika 4-3 i tak już mi pozostało). 4. Że Wojtkowiak/Jodłowiec w kadrze być powinni (no może w kadrze tak ale na boisko to niech wychodzą w przerwach na rozgrzanie i broń "boże" nie próbować ich z silniejszym rywalem). 5. Że Gruzja to bardzo silny rywal (potrzebny ale czy silny, raczej takich na ME zabraknie). 6. Że Peszko to świetny grajek (może i świetny tylko to taki jeździec bez głowy). 7. Że w ofensywie ("ofenzywie" wg. niektórych komentatoroof) to jesteśmy WIELCY (jeśli wziąć pod uwagę T.Frankowskiego to sie zgodzę)- hmm, Kuba i Lewy cos zagrają a reszta? 8. Że Smuda to zły selekcjoner (no może i zły ale jako jeden z nielicznych w ostatnim czasie działa, próbuje, nie trzyma się sztywno kadr i ludzi o co były pretensje do poprzedników). 9. Że będzie blamaż na EURO 2012 (a skąd Wy o tym do cholery wiecie, jasnowidze czy jak). I jeszcze jedno: biję się w pierś bo R.Murawski to nie był grajek na kadrę, moim zdaniem. Wczoraj (poprawka na klasę rywala, ciężar gatunkowy meczu no i pierwszy raz od dawna) zamknął usta krytykom na jakiś czas i warto kibicować mu aby zagrał takie mecze na ME. pozdro dla kibiców

~Jan III 2011-08-11 (07:59) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 11 godzin i 29 minut temu

I to był szczyt naszych, czyli smudowych możliwości...po eliminacjach grupowych jedzie pan prosto na Hawaje panie Smuda, prawda ? A Lato, czyli wyliniały prezes czeka, tylko na co...?

odpowiedz

3
1
~bartlomiej88 2011-08-11 (07:40) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 11 godzin i 48 minut temu

tragedia, to nie wina kopaczy a kompletnego braku taktyki, na boisku nie widac zadnych zalozen!

odpowiedz

1
1
~Prezes 2011-08-11 (07:40) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 11 godzin i 48 minut temu

Pytam się i co z tego?Mecz był słabiutki.Jak zwykle gra do tyłu i nic.Żadnej dynamiki rozmachu i indywidualnych zagrań.Strach pomyśleć, jak dojdzie do pojedynków z czołówką europejską.DNO I ŻENADA.W tym czasie odbywał się mecz Niemcy _Brazylia mecz też przeciętny, ale chłopcy chociaż strzelali.

odpowiedz

1
1
~krakuskolonia 2011-08-11 (07:35) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 11 godzin i 53 minuty temu

To jest powod do...chwaly, bo wygrac z gruzoinami to jakby wygrac z przecietna drugoligowa druzyna w niemieckiej lidze.

~nick 2011-08-11 (07:31) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 11 godzin i 57 minut temu

I znowu jedynym piłkarzem który zna sie na swojej robocie był bramkarz...

odpowiedz

1
1
~adam 2011-08-11 (07:28) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 12 godzin i 1 minutę temu

Z czego tu się cieszyć z taka drużyna możemy startować co najwyżej w mistrzostwach europy drużyn podwórkowych.

odpowiedz

2
10
~PRAWDA 2011-08-11 (07:26) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 12 godzin i 2 minuty temu

GDZIE JEST JELEŃ GROSICKI BORUC?? SZCZĘSNY DNO MURAWSKI I DUDKA NIE WIEM CO ONI TAM ROBIĄ!!! 11 POLSKA NA NIEMCY:: BORUC PISZCZEK, BOENISCH,GŁOWACKI,(PERKIS), MATUSZCZYK,MIERZEJEWSKI,KUBA,JELEŃ,GROSICKI,LEWANDOWSKI!!! ŁAWKA NA EURO FRANKOWSKI PESZKO,BROŻEK,KUSZCZAK I FABIAŃSKI,OBRANIAK,JODŁOWIEC ITD...

odpowiedz

2
6
~jop 2011-08-11 (07:26) 3 lata 1 miesiąc 5 dni 12 godzin i 2 minuty temu

myślałem, że bramkarz jest w bramce - PO TO ABY BRONIĆ STRZAŁY - i nic mu nie nalezy zawdzięczać, to jego obowiazek!!