wydarzenia:

Wujek Nadala: Janowicz może być numerem 1

PAP/WP.PL/Slask.Sport.pl | aktualizacja 2013-04-08 (07:09) 1 rok 4 miesiące 24 dni 13 godzin i 22 minuty temu
 
- Uważam, że Jerzy Janowicz jest w gronie tenisistów, którzy w przyszłości mogą zostać numerem jeden na świecie - tak możliwości najlepszego obecnie polskiego zawodnika ocenił Toni Nadal, wujek i trener słynnego Rafaela Nadala, byłego lidera rankingu ATP Wolrd Tour, zwycięzcy jedenastu turniejów wielkoszlemowych.

Optymalny wiek rozpoczęcia tenisowego treningu to pięć, sześć lat - uważa Toni Nadal. - Wtedy dziecko ma dużo możliwości i czasu na naukę gry - podkreślił.

Obaj panowie zaczęli współpracę, kiedy Rafael miał 3 lata. - Nigdy nie musiałem go zachęcać do zajęć. Zresztą z takim samym zaangażowaniem trenował piłkę nożną. A teraz z pasją gra też w golfa - powiedział Toni Nadal podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Wcześniej spotkał się z polskimi trenerami i zawodnikami przy okazji rozgrywanego w Spodku kobiecego turnieju BNP Paribas Katowice Open.

Przyznał, że właśnie o te wczesne lata treningów swojego podopiecznego jest pytany najczęściej.

- Owszem, bywałem dla niego ostry. Były z tego powodu może trudne momenty dla niego i dla mnie. Nie przeszkadzało nam i nie przeszkadza pokrewieństwo. Mamy świetne relacje w rodzinie. Kiedy Rafael miał 19-20 lat musiał sam zacząć decydować o sobie. On doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co robić, aby być na topie - dodał Toni.

Trener wspominał, że w przeszłości jego zawodnik miał problem grając przeciwko szybszym i silniejszym fizycznie rywalom.

- Stał się profesjonalistą w wieku 16 lat. I grając przeciwko takim zawodnikom musiał dużo więcej biegać. Pracowaliśmy więc nad zmianą stylu, nad tym, by stał się na korcie bardziej agresywny - powiedział Toni Nadal.

Obecnie piąty w rankingu ATP Rafael swój pierwszy turniej wygrał właśnie w Polsce - w 2004 roku jako 18-latek triumfował w Sopocie. - Jego zwycięstwo było niewiarygodne - wspomina Toni Nadal.

Wujek i trener słynnego tenisisty ocenił także możliwości Jerzego Janowicza. Jego zdaniem 22-letni łodzianin, obecnie 24. w światowym rankingu, w przyszłości może powalczyć nawet o miano numeru 1.

- Widziałem go podczas turnieju w Paryżu (Janowicz doszedł wówczas do finału prestiżowej imprezy, pokonując po drodze Andy'ego Murraya, Janko Tipsarevicia czy Gillesa Simona - przyp. WP). To młody i zdolny gracz. Uważam, że jest w gronie tenisistów, którzy w przyszłości mogą zostać numerem jeden na świecie - powiedział Toni Nadal.

PAP/WP.PL/Slask.Sport.pl

Polub sport.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 111 86.72%
nie 17 13.28%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!