MP w pływaniu: Tarczyński z rekordem Polski

PAP | dodane 2012-05-13 (21:05) 6 lat 2 miesiące 8 dni 8 godzin i 8 minut temu
 
Marcin Tarczyński wygrał wyścig na 100 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw Polski w Olsztynie. Studiujący w Berkeley zawodnik czasem 54,12 s wypełnił minimum na igrzyska olimpijskie w Londynie oraz ustanowił rekord kraju.

Drugiego Radosława Kawęckiego (Korner Zielona Góra) wyprzedził o ponad sekundę. Poprzedni najlepszy rezultat również należał do Tarczyńskiego i był o 0,47 s gorszy.

- Jestem bardzo szczęśliwy. Blisko zdobycia kwalifikacji byłem już w marcu podczas Grand Prix USA. Przypuszczałem, że czas uzyskany w Indianapolis pozwoli mi na start w olimpijskiej sztafecie, ale chciałem tu przyjechać i przypieczętować swój wyjazd do Londynu - powiedział zaraz po wyścigu.

Tarczyński jest pierwszym zawodnikiem, który prawo startu w igrzyskach uzyskał podczas olsztyńskich zawodów. Marcin Cieślak, Konrad Czerniak, Radosław Kawęcki, Paweł Korzeniowski oraz Mateusz Sawrymowicz minima wypełnili przy okazji ubiegłorocznych mistrzostw świata w Szanghaju.

Na 100 m stylem grzbietowym rekord Polski ustanowiła w niedzielę także Alicja Tchórz. Czas 1.01,02 był jednak o 0,2 s za słaby, by reprezentantka klubu Juvenia Wrocław również mogła się cieszyć z wyjazdu do Londynu.

- Mam mieszane uczucia. Z jednej strony jestem bardzo zadowolona, bo nie spodziewałam się, że mogę osiągnąć taki rezultat, ale z drugiej jak już się jest blisko minimum to szkoda, że nie udało się go wypełnić - przyznała 19-letnia zawodniczka.

Poprzedni rekord w tej konkurencji (1.01,49) przez ponad dwa lata należał do Klaudii Naziębło.

W niedzielę swój drugi złoty medal MP w Olsztynie zdobył Paweł Korzeniowski. Podopieczny Roberta Białeckiego w porannych eliminacjach się oszczędzał i do finału 200 m kraulem awansował dopiero z dziesiątym rezultatem. W decydującym wyścigu potwierdził jednak swoją dominację i triumfował czasem 1.50,02. Drugi Paweł Werner (Juvenia Wrocław) był wolniejszy o 0,64 s.

- Koledzy muszą jeszcze dużo solidnie trenować, by mogli mi zagrozić. Nawet będąc w trakcie ciężkich przygotowań udało mi się wygrać. Kiedy na trzecim nawrocie zobaczyłem, że prowadzę, wiedziałem, że zwyciężę. Mocny finisz to mój znak rozpoznawczy i dziś znów go zaprezentowałem - ocenił zawodnik AZS AWF Warszawa, który dzień wcześniej triumfował w swojej koronnej konkurencji 200 m stylem motylkowym.

Na zakończenie niedzielnych zmagań rekord Polski na 4x100 m stylem dowolnym ustanowiła żeńska sztafeta AZS AWF Warszawa. Katarzyna Ptasińska, Karolina Szczepaniak, Agata Kowalska i Otylia Jędrzejczak uzyskały rezultat 3.50,32 poprawiając o 1,62 s wynik osiągnięty przez reprezentantki tego klubu pięć lat temu w Dębicy.

Dla Szczepaniak był to trzeci złoty medal tego dnia. Wcześniej była najlepsza na 200 m kraulem (2.01,15) oraz na 400 m stylem zmiennym (4.48,59).

Zawody potrwają do wtorku.

(6121)Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!