Kusznierewicz oburzony: "To skandaliczne!"

WP | dodane 2011-06-13 (15:45) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 23 godziny i 52 minuty temu | 97 opinii
 
Do nieprzyjemnej sytuacji z udziałem dwóch polskich ekip doszło na finiszu wyścigu żeglarskiego w Weymouth w klasie Star. Mateusz Kusznierewicz zarzuca Maciejowi Grabowskiemu (Stal Gdynia) i Łukaszowi Lesińskiemu (AZS Poznań) niesportowe zachowanie i celowe przeszkodzenie w walce o miejsce na podium. - To było tak skandaliczne, że aż trudno w to uwierzyć - żali się dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich.

Start w Weymout miał bardzo duże znaczenie dla obu ekip, ponieważ jest etapem kwalifikacji olimpijskich. W klasie Star może na igrzyskach reprezentować Polskę tylko jedna załoga, także nie może dziwić że nie zabrakło walki. Jednak Mateusz Kusznierewicz jest oburzony niesportowym zachowaniem Grabowskiego i Lesińskiego, którzy mieli przeszkodzić mu w zajęciu miejsca na podium, choć sami zajęli dalszą pozycję.

- Przeżyliśmy szok, mieliśmy bardzo nieprzyjemną sytuację z drugą polską załogą, która celowo próbowała nas zablokować i zdyskwalifikować! Nie mogłem uwierzyć w to, co robili. Bardzo niesportowe i skandaliczne zachowanie. Nie potrafili pokonać nas w regatach, to zabrali Polsce szanse na medal, a sami nie ukończyli wyścigu - relacjonuje na swojej stronie internetowej Kusznierewicz.

- Załoga Kusznierewicz - Życki znajdowała się tuż poza podium, priorytetem w kontekście dalszych szans olimpijskich było dla nas niedopuszczenie, by w regatach tych awansowali na wyższą pozycję. Oznacza to, że polskie eliminacje olimpijskie mogą trwać aż do kwietnia 2012 roku. Dlatego nasza uwaga koncentrowała się nie na poprawianiu własnego wyniku, lecz na przedłużaniu, a właściwie wpłynięciu na przedłużenie szans olimpijskich naszej załogi - ripostuje Grabowski.

Kusznierewicz jest rozgoryczony, ponieważ sam wielokrotnie pomagał swoim rywalom w przygotowaniach czy samych startach. - Dwa lata temu stawiłem się za nimi w Polskim Związku Żeglarskim, żeby mieli wsparcie, na które wtedy nie zasłużyli. Pomagaliśmy im z Dominikiem na początku ich przygody ze Starem, bo chcieliśmy mieć w nich dobrych sparingpartnerów (okazało się później, że nie chcą z nami trenować).

- A w tym roku, kiedy poprosili nas o pożyczenie im żagla na regaty we Francji, specjalnie pojechałem w nocy do Gdańska, żeby im go przekazać. Przecież należy sobie pomagać. Jest to w interesie całego polskiego żeglarstwa! A miesiąc temu na wielką prośbę Maćka zgodziliśmy się zmienić zasady kwalifikacji, żeby ułatwić im zadanie, gdyby dwie załogi znalazły się w pierwszej trójce tych regat w Weymouth. Chyba za bardzo poszliśmy im na rękę - napisał na stronie Kusznierewicz.

Odpowiada Grabowski: - Niestety, nasi koledzy nie byli w stanie po zakończonych regatach zachować zimnej krwi i Mateusz jeszcze na wodzie, a później kilkukrotnie na lądzie, obrzucił nas stekiem wulgarnych wyzwisk i przeróżnych gróźb, co było oczywiście bardzo dla nas nieprzyjemne. Zwłaszcza że, jak wcześniej wspomniałem, żadne zasady fair play, nie wspominając już o podstawowych przepisach regatowych, nie zostały podczas naszej rywalizacji złamane - podkreśla.

Następny raz obie ekipy spotkają się w drugiej połowie lipca. Od 22 do 24 lipca w ramach Gdynia Sailing Days rywalizować będą ze sobą w międzynarodowych mistrzostwach Polski.

WP.PL/SPORT.TROJMIASTO.PL

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 42 43.75%
nie 54 56.25%

Opinie (97)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Baca 2 2011-06-14 (11:54) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 3 godziny i 43 minuty temu

Wstyd na oczach swiata? Przepraszam, ale jestem pewny ze oczu swiata nie bylo w Weymouth. Byly one raczem w Nowym Jorku.

odpowiedz

0
0
~Baca 2011-06-14 (11:53) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 3 godziny i 44 minuty temu

Nareszcie jest walka o reprezentowanie barw narodowych. Kusznierewicz uwaza, ze musie to NALEZY. Grabowski mysli, ze trzeba walczyc. W ten sposob bedzie postep i obaj beda lepsi i beda mieli lepsze szanse na zlote medale na regatach.

odpowiedz

0
0
~Made in PO land 2011-06-14 (11:24) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 4 godziny i 13 minut temu

za prawde PO wiadam wam dziadowski narod i tyle

odpowiedz

0
0
~tomad4 2011-06-14 (11:22) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 4 godziny i 15 minut temu

Fair play..?"Dlatego nasza uwaga koncentrowała się nie na poprawieniu naszego wyniku,lecz na przedłużaniu,a właściwie wpłynięciu na przedłużenie szans olimpijskich naszej załogi" ...Cel uświęca środki..? Chłopie,reprezentuj kogo chcesz,ale nie Polskę. ŻENADA...

odpowiedz

0
0
~szczur 2011-06-14 (10:30) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 5 godzin i 7 minut temu

wiadomo patologia z gdyni

odpowiedz

0
0
~match race 2011-06-14 (10:27) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 5 godzin i 10 minut temu

Gdyby Grabowski żeglował nie fair to sędziowe wykluczyliby Go z tego wyścigu - dostałby czarną flagę. Jeżeli Kusznierewicz uważałby że Grabowski złamał przepisy złożyłby protest lub wnioskował o zadośćuczynienie. Nic takiego nie miało miejsca. Oczywiście flota to nie mecze ale opisywana sytuacja jest bardzo częsta w sytuacji gdy tylko jeden przeciwnik może nam "zaszkodzić" w punktacji. Większość tu wypowiadających się nie ma pojecia o żeglarstwie (o przepisach nie wspomnę). Ja sie Grabowskiemu nie dziwię - dla niego "pudło" Kusznierewicza oznaczałoby zgodnei z regulaminem krajowych kwalifikacji koniec marzeń o Olimpiadzie. A musiecie pamięctac że przygotowania do Olimpiady trwają latami i oznaczają całe miesiące spędzone na wodzie, siłowni etc . Tu bez walki nikt normalny nie odpuści.

odpowiedz

0
0
jaca3333 2011-06-14 (09:58) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 5 godzin i 39 minut temu

ok wszystko może sie zdarzyć w ferworze walki, a dziennikarze sa po to żeby dochodzic do prawdy zresztą nie tylko oni, zakładając ze działaja zgodnie z dziennikarska etyką, a tak wogóle to tego typu zachowania zdarzaja sie w sporcie dość często ale ale jest jeszcze cos takigo jak kodeks boziewicz i tam trzeba szukac środków na taich sportowych wampirów jak ci drudzy

odpowiedz

0
0
~johny 2011-06-14 (09:58) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 5 godzin i 39 minut temu

grabowski palnij się w łeb... takie bzdury - zawstydzasz nas.

odpowiedz

0
0
~jj 2011-06-14 (09:41) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 5 godzin i 56 minut temu

Jestem zażenowany - tak poziomem dziennikarstwa jak wypowiedziami zawodników. Przyjmując, że prawdą jest wygłoszone przez jednego z zainteresowanych zdanie: "żadne zasady fair play, nie wspominając już o podstawowych przepisach regatowych, nie zostały podczas naszej rywalizacji złamane" - to chyba fajniej byłoby, żeby zarówno aspirujący do mistrzostwa jak i mistrzowie (ooo - ci zwłaszcza...) zachowali powściągliwość. I własne kwasy wyjaśniali we własnym gronie, tak daleko od dziennikarzy, jak to tylko możliwe.

odpowiedz

0
0
~wawa 2011-06-14 (09:04) 6 lat 11 miesięcy 10 dni 6 godzin i 33 minuty temu

A co na to Polski Zwiazek Żeglarski ,powinien zajac swoje stanowisko.

odpowiedz