Logo dostawcy MŚ w rozwiązywaniu zadań szachowych: Piorun i Polska obronili tytuły

PAP | dodane 2015-08-05 (20:00) 2 lata 10 miesięcy 14 dni 19 godzin i 28 minut temu
 
Polska drużyna w składzie: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka) i Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz) obroniła w Ostródzie tytuł mistrzów świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Indywidualnie ponownie zwyciężył Piorun.

- To ciężko wywalczone, trzecie w mojej karierze złoto mistrzostw globu. Zadania były nieco trudniejsze niż w poprzednich edycjach - powiedział pochodzący z Łowicza 24-letni zawodnik.

W kategorii indywidualnej drugie miejsce zajął angielski arcymistrz i matematyk John Nunn, a trzecie Fin Jorma Paavilainen. Tuż za podium znalazł się Murdzia, najbardziej utytułowany zawodnik w historii tej dyscypliny, który w dorobku ma 22 medale mistrzostw świata i 20 Europy.

- Przed zawodami wspominałem, że nasze oczekiwania to tytuł najlepszej drużyny i złoto indywidualnie dla któregoś z nas. Słowa dotrzymaliśmy - wspomniał pochodzący z Gdańska 40-latek, który od sześciu lat pełni funkcję szefa wyszkolenia, a od dwóch sekretarza generalnego Polskiego Związku Szachowego.

W gronie 19 rywalizujących zespołów srebro wywalczyła Wielka Brytania, a brąz ekipa z Serbii. Druga drużyna biało-czerwona, w składzie: Ryszard Królikowski (KU AZS UW Warszawa), Jacek Matlak (Ksz Porto Baldo Bielsko-Biała) i Paweł Stawarz (OKSiR Wisznia Mała) uplasowała się na 18. pozycji.

Mistrzostwa są częścią prestiżowego 58. Kongresu Kompozycji Szachowej. Impreza ta, odbywająca się w ostródzkim hotelu Willa Port, potrwa do piątku.

- Aby pokazać kibicom kunszt solverowców, bo taka jest nazwa dyscypliny, zapraszamy na czwartkowy show, podczas którego każdy będzie mógł zobaczyć na telebimie, jak w mgnieniu oka najlepsi zawodnicy potrafią opanować chaos panujący na szachownicy - dodał Murdzia.

Kompozycja szachowa jest odrębną dziedziną szachów. Polega na stworzeniu na planszy sztucznego układu bierek, który zawiera interesującą ideę lub kombinację. Osobę układającą problemy i kompozycje szachowe nazywa się kompozytorem bądź problemistą. Pierwsze kompozycje powstały w połowie XIX wieku. W Polsce pionierem tej dziedziny był w 1890 roku Józef Żabiński. Pierwsze mistrzostwa świata w rozwiązywaniu zadań odbyły się w 1983 roku.

Solvingowe MŚ - klasyfikacja indywidualna:
 1. Kacper Piorun (Polska)
 2. John Nunn (W. Brytania)
 3. Jorma Paavilainen (Finlandia)
 4. Piotr Murdzia (Polska)
...
 9. Aleksander Miśta (Polska)

klasyfikacja drużynowa:
 1. Polska I
 2. W. Brytania
 3. Serbia
 4. Niemcy
 5. Azerbejdżan
 6. Rosja
...
18. Polska II


Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!