"Szachy w szkole" poparł Parlament Europejski

PAP | dodane 2012-03-20 (18:15) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 10 godzin i 48 minut temu | 1 opinia
 
Program "Szachy w szkole" zyskał poparcie Parlamentu Europejskiego. Oświadczenie pisemne rekomendujące unijnym krajom wprowadzenie tego programu do systemów oświaty podpisało 415 europosłów - poinformował prezes polskiego związku Tomasz Sielicki.

Uchwała 50/2011 została przeprowadzona w formie oświadczenia pisemnego. Do jej przyjęcia potrzeba było 378 podpisów, czyli 50 proc. plus jeden z całkowitej liczby 754 europosłów.

- Zatwierdzenie programu jest wielkim sukcesem. Zazwyczaj tylko 10-15 proc. oświadczeń zyskuje wymaganą liczbę głosów. Z prowadzonych równolegle 15 postępowań tylko dwa otrzymały wystarczające poparcie, przy czym największe "Szachy w szkole" - dodał Sielicki, pełniący także funkcję wiceprezydenta Europejskiej Unii Szachowej (ECU).

Jak zaznaczył, przeprowadzenie tej uchwały jest też zasługą Fundacji Kasparowa i osobistego zaangażowania mistrza świata w latach 1985-1993, jak również zarządu ECU, w szczególności jej prezydenta, mieszkającego w Hiszpanii Bułgara Sylwio Danaiłowa.

Wszystkie działania promujące program "Szachy w szkole" odbywały się pod patronatem prof. Jerzego Buzka, poprzedniego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

- Nasz związek włączył się także w tę kampanię. Warto nadmienić, że polscy europosłowie niemal w komplecie podpisali się pod wprowadzeniem programu do systemów oświaty - wspomniał Sielicki.

Przyjęcie uchwały oznacza, że już od tego roku królewska gra zyska wsparcie finansowe od Unii Europejskiej.

W oświadczeniu pisemnym w jednym z punktów zaznaczono, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Ta gra uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania.

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 4 80%
nie 1 20%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
2
~skipper 2012-03-20 (21:05) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 7 godzin i 58 minut temu

Dobry pomysł, uczestniczyłem jako uczeń w podobnym programie w latach 70-tych ub. wieku (tylko dla jednej, wybranej klasy w podstawówce). Dość przęciętna z początku klasa miała na koniec najlepsze wyniki nauczania w całej szkole, nie mówiąc już o wygraniu "po drodze" olimpiady wojewódzkiej w szachach.

odpowiedz