PKOl podał premie za olimpijskie złoto!

PAP | dodane 2007-12-18 (14:10) 9 lat 10 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 11 minut temu
 
Dwieście tysięcy złotych i samochód osobowy otrzyma każdy polski złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie - poinformował we wtorek prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski.

Zgodnie z zatwierdzonym przez Zarząd PKOl regulaminem nagród zdobywcy srebrnych medali otrzymają po 150, a brązowych po 100 tysięcy złotych. Nagrody pieniężne za olimpijskie osiągnięcia zwolnione są z podatku. Sportowiec, który odjedzie samochodem będzie musiał jednak zapłacić podatek od darowizny.

Gratyfikacje finansowe takiej samej wysokości wypłacone zostaną także polskim związkom sportowym, za medale zdobyte przez ich zawodników.

"Regulamin nagród finansowo-rzeczowych za wyniki osiągnięte w Igrzyskach XXIX Olimpiady w Pekinie jest autorski. Mój oraz sekretarza generalnego PKOl i szefa misji Pekin 2008 Kajetana Broniewskiego. Sprawa tylko na początku wydawała się nieco kontrowersyjna - premiować zdobywców medali i tych, którzy zajęli miejsca 4-8? Doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę liczą się medale olimpijskie - złoty, srebrny i brązowy, a z naszą sugestią zgodzili się członkowie Prezydium i zarządu, co znalazło odzwierciedlenie w czasie głosowania podczas posiedzenia Zarządu" - powiedział Piotr Nurowski.

"Postanowiliśmy także nie zapomnieć o pozostałych ludziach, często zapomnianych, którzy odkryli w młodym człowieku w jego pierwszym klubie olbrzymi talent, oddając potem sportowca w ręce innego szkoleniowca. Dzięki regulaminowi gratyfikacjami finansowymi, przekazanych związkom sportowym, wynagrodzeni zostaną inni szkoleniowcy, sztab medyczny i sparingpartnerzy medalisty olimpijskiego" - dodał prezes PKOl.

Trener kadry olimpijskiej otrzyma minimum 50 procent nagrody. Pozostała jej część rozdzielona zostanie według propozycji polskiego związku sportowego między pierwszego trenera, aktualnego szkoleniowca w klubie, pierwszy i aktualny klub, sztab szkoleniowy i medyczny związku oraz sparinpartnerów.

W konkurencji drużyn, osad czy też sztafet każdy z medalistów otrzyma 75 procent nagrody finansowej przewidzianej za medal. Nagrody w wysokości 200, 150 i 100 tysięcy przekazane zostaną związkom, z których wywodzić się będą medaliści igrzysk w Pekinie z przeznaczeniem dla sztabu szkoleniowego i medycznego.

W grach zespołowych za złoty medal, do podziału według propozycji ustalonej przez kierownictwo związku, a zatwierdzonej przez Zarząd PKOl, pozostawać będzie 800 tysięcy złotych, za srebrny 650 i 500 tysięcy za brązowy.

Na nagrody dla sztabów szkoleniowych i medycznych związków, w przypadku złotego medalu, przeznaczone zostanie 200 tysięcy złotych, za srebrny 150 i za brązowy 100 tysięcy złotych.

Szereg krajów ogłosiło już zasady premiowania sportowców, a kwoty oferowane medalistom są bardzo zróżnicowane. Francuscy złoci medaliści, także mistrzowie igrzysk paraolimpijskich, otrzymają premie w porównywalnej z reprezentantami Polski - z złoci 50 tysięcy euro, srebrni po 20, a brązowi po 13 tysięcy euro. Premią dla złotego medalisty z Wietnamu będzie tylko pięć tysięcy dolarów. Nagroda może zostać zwiększona o 2,5 tysiąca w przypadku ustanowienia rekordu olimpijskiego.

Jak na razie najbogatszymi złotymi medalistami z Pekinu mogą stać się sportowcy z Armenii i Tajlandii. Ten pierwszy otrzyma 700, a drugi 500 tysięcy dolarów.

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!