Polskie kluby w Lidze Mistrzów

WP | dodane 2006-09-09 (10:50) 7 lat 10 miesięcy 23 dni 7 godzin i 3 minuty temu

W ponad dziesięcioletniej historii Ligi Mistrzów, tylko dwóm polskim klubom udało się przejść eliminacje i awansować do fazy grupowej. Najbardziej udany start zanotowała Legia Warszawa, która w sezonie 1996/1997 doszła aż do ćwierćfinału.

Historia występów polskich drużyn w LM:

SEZON 1992/1993: Lech Poznań

W pierwszym sezonie, kiedy do formuły Pucharu Mistrzów Europy wprowadzono fazę grupową, a rozgrywki nazwano Ligą Mistrzów Polskę reprezentował Lech Poznań.

1. runda: Lech - Skonto Ryga (Łotwa) 2:0 i 0:0
2. runda: IFK Goeteborg (Szwecja) - Lech 1:0 i 3:0
Klubowym mistrzem Europy został Olympique Marsylia

SEZON 1993/1994: Lech Poznań
W Lidze Mistrzów drugi raz z rzędu reprezentował nas Lech Poznań, choć zapewnił to sobie w dośc kontrowersyjnych okolicznościach. PZPN odebrał bowiem tytuł Legii Warszawa.

1. runda: Lech - Beitar Jerozolima (Izrael) 3:0 i 4:2
2. runda: Lech - Spartak Moskwa (Rosja) 1:5 i 1:2
Klubowym mistrzem Europy został AC Milan

SEZON 1994/1995: Legia Warszawa
Po raz pierwszy przed szansą awansu do Ligi Mistrzów stanęła Legia Warszawa. Marzenia zderzyły się z Hajdukiem i stołeczna drużyna na sukces musiała poczekać jeszcze rok.

1. runda: Legia - Hajduk Split (Chorwacja) 0:1 i 0:4
Klubowym mistrzem Europy został Ajax Amsterdam

SEZON 1995/1996: AWANS LEGII
Historyczny sezon! Legia Warszawa została pierwszą Polską drużyną, która awansowała do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Debiut ten okazał się też najlepszym startem, w ubogiej historii występów polskich klubów w Lidze Mistrzów. Legioniści doszli do ćwierćfinału, gdzie ulegli Panathinaikosowi.

SEZON 1996/1997: AWANS WIDZEWA
Rok później do Ligi Mistrzów awansowała druga i ostatnia polska drużyna, Widzew Łódź. Piłkarze Franciszka Smudy wywalczyli awans po dramatycznej końcówce meczu w Kopenhadze. Słowem w swoim stylu.

1. runda: Widzew - Broendby 2:1 i 2:3
Borussia Dortmund (Niemcy) - Widzew 2:1 i 2:2
Widzew - Atletico Madryt (Hiszpania) 1:4 i 0:1
Widzew - Steaua Bukareszt (Rumunia) 2:0 i 0:1
Klubowym mistrzem Europy została Borussia Dortmund

SEZON 1997 - 1998: Widzew Łódź
Rok później Widzew znowu staje przed szansą awansu. Łatwo jednak przegrywa mecz z Parmą. Siedem lat póżniej jeden klub spada do drugiej ligi, a drugi staje nad krawędzią bankructwa. Historia lubi płatać figle.

1. runda: Widzew - FK Neftichi (Azerbejdżan) 8:0 i 2:0
2. runda: Widzew - AC Parma (Włochy) 1:3 i 0:4
Klubowym mistrzem Europy został Real Madryt

SEZON 1998-1999: ŁKS Łódź
W 1998 roku po raz pierwszy przed szansą awansu do Ligi Mistrzów stanął rywal zza miedzy Widzewa, ŁKS Łódź. Na drodze Łodzianom stanął jednak późniejszy triumfator, słynny Manchester United.

1. runda: ŁKS - Kapaz Ganja (Azerbejdżan) 4:1 i 3:1
2. runda: ŁKS - Manchester United (Anglia) 0:2 i 0:0
Klubowym mistrzem Europy został Manchester United

SEZON 1999/2000: Widzew Łódź
Mistrzem Polski w 1999 roku została Wisła Kraków, ale po incydencie z nożem w głowie Dino Baggio, UEFA ukarała klub spod Wawelu wykluczeniem z europejskich pucharów. Do walki o Ligę Mistrzów stanął więc rezerwowo wicemistrz kraju - Widzew.

2. runda: Widzew - Litex Lovech (Bułgaria) 4:1 i 1:4 k. 4:2
3. runda: Fiorentina (Włochy) - Widzew 3:1 i 2:0

SEZON 2000-2001: Polonia Warszawa
Znów się nie udało... Tym razem w boju poległa Polonia. W decydującym meczu uległa greckiemu Panathinaikosowi, do którego wkrótce dołączył snajper czarnych koszul Emmanuel Olisadebe.

2. runda: Polonia - Dynamo Bukareszt (Rumunia) 3:1 i 4:3
3. runda: Polonia - Panathinaikos (Grecja) 2:2 i 1:2

Klubowym mistrzem Europy został Bayern Monachium.

SEZON 2001-2002: Wisła Kraków
Pierwsze podejście Wisły Kraków. Los nie był łaskawy i piłkarzom Białej Gwiazdy przyszło się spotkać z Barceloną. W pierwszym meczu na Reymonta Wisła prowadziła do przerwy, ale nadzieje na sensację odeszły równie szybko co przyszły.

2. runda: Skonto Ryga (Łotwa) - Wisła 1:2 i 0:1
3. runda: Wisła - Barcelona (Hiszpania) 3:4 i 0:1
Klubowym mistrzem Europy został Real Madryt.

SEZON 2002-2003: Legia Warszawa
Do boju powraca Legia Warszawa. Prowadzona przez Dragomira Okukę drużyna ze stolicy, podobnie jak rok wcześniej Wisła, trafia na Barcelonę... Liga Mistrzów znów bez Polski.

2. runda: Vardar Skopje (Macedonia) - Legia 1:3 i 1:1
3. runda: Barcelona (Hiszpania) - Legia 3:0 i 1:0
Klubowym mistrzem Europy został Milan.

SEZON 2003-2004: Wisła Kraków
Drugie podejście Wisły i chyba największa od lat szansa na awans. Do Białej Gwiazdy podczas losowania uśmiechnęło się szczęście i trafiła na Anderlecht Bruksela. Rozsprzedany i osłabiony mistrz Polski, jednak znów musiał się zadowolić Pucharem UEFA, gdzie przegrał z... Valerengą Oslo.

2. runda: Wisła - Omonia Nikoza (Cypr) 5:2 i 2:2
3. runda: Anderlecht Bruksela (Belgia) - Wisła 3:1 i 1:0

Klubowym mistrzem Europy zostało FC Porto.

SEZON 2004-2005: Wisła Kraków
Powiedzenie "do trzech razy sztuka" w przypadku Wisły Kraków i Ligi Mistrzów niestety się nie sprawdziło. Na drodze wiślaków stanął potężny Real Madryt i już w pierwszym meczu w Krakowie pokazał, że mimo kryzysu w jakim się wówczas znajdował jest zbyt silną ekipą dla mistrzów Polski. W rewanżu dwa gole strzelił Wiśle słynny Ronaldo, a zawodnicy trenera Henryka Kasperczaka postarali się tylko o honorowej trafienie, którego autorem był Damian Gorawski. Wydawało się, że krakowianie mogą wiele zdziałać w Pucharze UEFA, ale odpadli z gruzińskim Dinamem Tbilisi.

2. runda: Georgia Tbilisi (Gruzja) - Wisła Kraków 2:8 i 0:3
3. runda: Wisła Kraków - Real Madryt (Hiszpania) 0:2 i 1:3

Klubowym mistrzem Europy został Liverpool

SEZON 2005-2006: Wisła Kraków
W tym sezonie Wisła, prowadzona już przez Jerzego Engela, zaczynała eliminacje od trzeciej rundy, ale jako zespół nierozstawiony. Trafiła na jednego ze słabszych możliwych rywali - Panathinaikos Ateny. W Krakowie wicemistrz Grecji został pokonany 3:1 i szansa na awans przed rewanżem była bardzo duża. Tym bardziej, że w Atenach wiślacy przez godzinę grali znakomicie, a trzech stuprocentowych okazji nie wykorzystał Marek Zieńczuk. Potem w odstępie pięciu minut Panathinaikos strzelił dwa gole, ale na dwanaście minut przed końcem Radosław Sobolewski otrzymał czerwoną kartkę.

Końcówka była niczym wyjęta z jakiejś greckiej tragedii. Sobolewski otrzymał czerwoną kartkę, sędzia Mike Riley nie uznał prawidłowo zdobytego gola dla Wisły na 2:2, którego autorem był Marek Penksa, a potem nie zauważył faulu na Marcinie Baszczyńskim pozwalając tym samym Panathinaikosowi na wyprowadzenie zakończonej golem kontry. W dogrywce podłamani Wiślacy stracili jeszcze gola na 4:1 po błędzie Radosława Majdana i mogli pożegnać się z Ligą Mistrzów. A było tak blisko...

3. runda: Wisła Kraków - Panathinaikos Ateny (Grecja) 3:1 i 1:4 (po dogrywce)
Klubowym mistrzem Europy została Barcelona

SEZON 2006-2007: Legia Warszawa
W drugiej rundzie eliminacji Legia w niezbyt przekonującym stylu wyeliminowała islandzki Hafnarfjoerdur. Kolejną przeszkodą na drodze do Ligi Mistrzów był rywal najgorszy z możliwych - bardzo silny, aczkolwiek mający wartość medialną nieporównywalną z Realem czy Milanem Szachtar Donieck. W pierwszym meczu Legia przegrała tylko 0:1 po niesłuszeni podyktowanym rzucie karnym dla Szachtara, ale tak naprawdę przez całe spotkanie była zespołem słabszym i niski wymiar kary zawdzięcza swojemu bramkarzowi Łukaszowi Fabiańskiemu. W warszawskim rewanżu to Legia pierwsza strzeliła bramkę i wydawało się, że awans jest możliwy. Ale tylko przez pięć minut. Jeszcze przed przerwą było 3:1 dla Szachtara. Ostatecznie skończyło się na 3:2 i polski zespół po raz kolejny musiał pożegnać się z Ligą Mistrzów.

2. runda: FK Hafnarfjoerdur (Islandia) - Legia 0:1 i 0:2
3. runda: Szachtar Donieck (Ukraina) - Legia 1:0 i 3:2