"Pudzian". Historia prawdziwa

WP | dodane 2009-08-30 (16:52) 8 lat 1 miesiąc 17 dni 20 godzin i 9 minut temu | 208 opinii
 
Jego życiorys nadaje się scenariusz filmowy. Karateka, bokser, rugbysta strongmen... Do najbardziej znanych Polaków w Stanach Zjednoczonych zalicza się Jan Paweł II, Lech Wałęsa i właśnie on - Mariusz Pudzianowski, najsilniejszy człowiek na świecie.

Jest najlepszym strongmanem w historii tego sportu. W tym roku, podczas finału Mistrzostw Polski "Strong Man" nie było niespodzianek. Mariusz Pudzianowski, zwany nie bez przyczyny "Dominatorem", zdobył swój ósmy tytuł. "Pudzian" dominował podczas całych zawodów. Tylko w dwóch konkurencjach - w wiązanej i w schodach - kroku dotrzymywał mu Grzegorz Szymański.

Mariusz Pudzianowski urodził się 7 lutego 1977 roku w Białej Rawskiej. Pochodzi z usportowionej rodziny. Ojciec "Pudziana", Wojciech, był sztangistą. Mariusz też miał smykałkę do sportu, najbardziej umiłował sporty siłowe. Trenuje je od 7 grudnia 1990 roku. Pierwszym startem przyszłego "Dominatora" nie były oczywiście zawody strongmenów, ale ciężary. 16-letni Pudzianowski wystartował w mistrzostwach Polski w wyciskaniu sztangi. Rok wcześniej zaczął również boks (trenował go do 22 roku życia), a od 11 roku życia ćwiczy także karate kyokushin. W pierwszym występie Mistrzostw Polski w wyciskaniu jego najlepszym wynikiem było 160 kilogramów, podczas gdy dwa lata później wyciskał już 205 kilogramów. Jakby tych dyscyplin sportowych było mało, trzeba dodać kolejne - rugby. "Pudzian" był zawodnikiem Budowlanych Łódź.

Światową sławę zapewniły Mariuszowi nie zabawy ze sztangą, ani granie jajowatą piłką, nie rozbijanie cudzych nosów i nie walka w kimonach. 1 maja 1999 roku był jego debiutem w zawodach strongmenów. I właśnie ta dyscyplina była strzałem w dziesiątkę, uczyniła z Pudzianowskiego sportową gwiazdę w naszym kraju i zapewniła mu szacunek fanów tej dyscypliny na całym świecie. Już od ponad dziesięciu lat jest jednym z najsilniejszych ludzi świata. Jest pierwszym i jak na razie jedynym Polakiem, który może się pochwalić tytułem "Najsilniejszego Człowieka Świata". Pudzianowski ma najwięcej tytułów mistrza świata - pięć (2002, 2003, 2005, 2007 i 2008). To także sześciokrotny mistrz Europy (2002, 2003, 2004, 2007, 2008 i 2009) i trzykrotny Drużynowy Mistrz Świata Par Strongman (2003, 2004 i 2005). Osiem razy został mistrzem Polski, ostatni raz w ubiegłym tygodniu.

Mimo, że pierwszy występ w zawodach strongmenów "Dominator" zaliczył w 1999 roku, to początek jego kariery został przyblokowany przez pobyt w więzieniu. Pudzianowski został aresztowany w 2000 roku i na 19 długich miesięcy osadzony w zakładzie karnym w Łowiczu. Wyrok był kontrowersyjny i nie da się ukryć, bardzo niekorzystny dla przyszłego mistrza świata.

- Do aresztu śledczego wsadził mnie miejscowy boss. Jest człowiekiem bardzo wpływowym i wyjątkowo brutalnym - mówił w wywiadzie dla Faktu. - Właśnie poszło o tę brutalność, bo nie mogłem patrzeć, jak się znęcał nad osiemnastoletnim chłopakiem. Bił go, aż chłopak upadł, potem skopał leżącego i stanął mu butem na twarzy. Właśnie ta scena z butem wyprowadziła mnie z równowagi.

"Pudzian" odsiedział wyrok. Kilka lat temu powrócił do zakładu w Łowiczu, ale już nie jako więzień, a gość. Zorganizował spotkanie resocjalizacyjne z więźniami.

Cztery lata temu założył Szkołę Ochrony Fizycznej "Pudzian Academy", która kształci pracowników ochrony. W ubiegłym roku zdobył tytuł licencjata w Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Jego praca nosiła tytuł "Kultura organizacyjna w marketingu sportowym na świecie".

Sukcesy Mariusza Pudzianowskiego sprawiły, że upomniał się o niego showbiznes. Wziął udział w 7. edycji popularnego "Tańca z gwiazdami", gdzie wspólnie z Magdaleną Soszyńską-Michno doszedł aż do wielkiego finału. Wziął udział w 5. edycji "Jak oni śpiewają", tym razem bez sukcesów. Występował gościnnie w takich serialach jak: "Na Wspólnej", "Camera Cafe" czy "Niania". Gościł u Kuby Wojewódzkiego, Szymona Majewskiego, Dzień Dobry TVN, jego sylwetkę prezentowano w "Kulisach sławy".

Mimo bycia jedną z gwiazd showbiznesu, Pudzianowski nie zrezygnował ze sportu. Nadal jest strongmenem, występuje w zawodach i chce ponownie zostać mistrzem świata. Chce też spróbować kolejnej dyscypliny - MMA, czyli mieszanych sztuk walki. To widowiskowa dyscyplina, gdzie dozwolone są właściwie wszystkie techniki używane w sportach walki. Pod koniec roku ma dojść do pierwszej walki Pudzianowskiego. Przeciwnikiem będzie inny debiutant, Marcin Najman, który już prowokuje "Dominatora":

- Na pewno 12 grudnia odbędzie się mój zaległy debiut w MMA. Jeżeli nic się nie zmieni, to stoczę pojedynek z innym debiutantem w tej formule, Mariuszem Pudzianowskim. O ile oczywiście nie "strzeli z tyłka" i pod jakimś pozorem z tych planów się wycofa - mówi na łamach "boxingnews.pl" Najman i dodaje. - Aby walczyć trzeba mieć jaja, a aby przeciągnąć tira wystarczy mieć siłę.

Na odpowiedź Pudzianowskiego długo nie trzeba było czekać. "Pudzian" przyjął wyzwanie. - Moich jaj Najman nie zobaczy. Taki widok jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla mojej dziewczyny. On ma spore doświadczenia w sztukach walki, ale i ja się na treningach nie obijam. Zobaczymy na ringu, kto jest lepszy - powiedział "Sportfanowi" świeżo upieczony mistrz Europy siłaczy.

Do pojedynku może dojść już 12 grudnia na gali organizowanej przez federację KSW. Mariusz Pudzianowski zacznie wtedy nowy etap swojej kariery...

"Pudzian" w liczbach:

Wymiary ciała:

- biceps: 56 cm
- kark: 54 cm
- obwód pasa: 92 cm
- obwód uda: 80 cm
- waga: 142 kg
- wzrost: 186 cm
- obwód klatki piersiowej: 148 cm
- obwód przedramienia: 45 cm

Wybrane osiągnięcia:

1999

I miejsce - Puchar Polski, pierwsza edycja Warka Strongman
III miejsce - Drużynowe Mistrzostwa Świata Strongman, Chiny

2000

I miejsce - Puchar Świata
IV miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Sun City, RPA
Mistrz Polski Strongman
II miejsce - Drużynowe Mistrzostwa Świata Strongman, Węgry

2002

I miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Kuala Lumpur, Malezja
I miejsce - Giganci Świata
I miejsce - Mistrzostwa Europy Strongman, Gdynia
II miejsce - Puchar Polski Strongman

2003

I miejsce - Puchar Polski Strongman
I miejsce - Puchar Świata "Super Series"
I miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Victoria Falls, Zambia
I miejsce - World Record Breakers, Gdynia
I miejsce - Drużynowe Mistrzostwa Świata Strongman, Węgry
I miejsce - Mistrzostwa Europy Strongman, Sandomierz
IV miejsce - Arnold Strongman Classic, Columbus, USA

2004

I miejsce - Puchar Polski Strongman
I miejsce - Drużynowe Mistrzostwa Świata Strongman, Płock
I miejsce - Mistrzostwa Europy Strongman, Jelenia Góra
III miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Paradise Island, Nassau, Bahamy
V miejsce - Arnold Strongman Classic, Columbus, USA

2005

I miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Chengdu, Chiny
I miejsce - Puchar Polski
I miejsce - Drużynowe MŚ, Poznań
I miejsce - Puchar Świata "Super Series"

2006

I miejsce - Mistrzostwa Polski Strongman, Września
I miejsce - Puchar Świata "Super Series"
II miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Sanya, Chiny
VI miejsce - Arnold Strongman Classic, Columbus, USA

2007

I miejsce - trzeci Pojedynek Gigantów, Łódź
I miejsce - Mistrzostwa Europy Strongman, Łódź
I miejsce - Puchar Świata "Super Series"
I miejsce - Puchar Polski, Strzegom
I miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, Anaheim, Kalifornia, USA

2008

I miejsce - Mistrzostwa Polski
I miejsce - Puchar Polski
I miejsce - Mistrzostwa Świata Strongman, USA

2009

8. miejsce - Piąty Pojedynek Gigantów, Łódź (kontuzjowany)
1. miejsce – Mistrzostwa Europy Strongman 2009, Bartoszyce

Kolejne sukcesy w zawodach strongmenów czy pierwsze sukcesy w zawodach MMA nie będą oznaczały, że Mariusz ponownie nas nie zaskoczy i za jakiś czas nie wystartuje w kolejnej dyscyplinie sportu. Dyscyplin siłowych i sportów walki jeszcze trochę zostało. Mariusz Pudzianowski, którego motto brzmi: "Nigdy nie odpuszczam i zawsze walczę do końca", na pewno nie da o sobie tak łatwo zapomnieć.

Karol Borawski / Wirtualna Polska

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 12 92.31%
nie 1 7.69%

Opinie (208)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ja 2009-12-13 (22:47) 7 lat 10 miesięcy 4 dni 14 godzin i 14 minut temu

Bartoszyce
1. miejsce – Mistrzostwa Europy Strongman 2009, Bartoszyce... Największe bezrobocie w Polsce, ale mieliśmy Mistrzostwa Europy :D

odpowiedz

0
1
~żyrek 2009-07-29 (15:55) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 6 minut temu

Mariusz ?
Ten BOSS terroryzowal kilka okolicznych miejscowości i tak byliście cierpliwi.Padl od jednego boksa i polecial z placzem na policje to byl twardziel

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Trik 2009-10-05 (18:29) 8 lat 12 dni 18 godzin i 32 minuty temu

uwielbiam
Uwielbiam Pudziana! Wspaniale, że są tacy ludzie. Wytrwały, dąży do wytyczonego celu. Też chciałbym taki być! No ale już powoli nad tym pracuję, nawet bodymaxa sobie wedle porad kupiłem żeby nie brać żadnych używek tylko zdrowo się wspomagać.

odpowiedz

0
0
~King 2009-08-20 (20:14) 8 lat 1 miesiąc 27 dni 16 godzin i 47 minut temu

Podziwiam ludzi, którzy nie biorą sterydów i do wszystkiego dochodzą ciężką pracą.. sam staram się taki być. Bodymaxa sport od niedawna biorę. Ale to tylko na kondycje żeby była lepsza.

odpowiedz

0
0
MESIOREK1 2009-07-29 (15:38) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 23 minuty temu

PISMAKI.
Pismaki ten człowiek doszedł do sukcesu i cały czas pnie się do góry jest osobą medialną lubianą.Wy szukacie igły w stogu siana nieudaczniki!!!

odpowiedz

0
0
~cukrownik 2009-07-29 (15:23) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 38 minut temu

Do Najmana !!!
Tej Najman coś się za tobą ciągnie !!! Liście od buraków !!!

odpowiedz

0
0
~ogrodnik 2009-07-29 (15:21) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 40 minut temu

Mariusz wyrwij chwasta !!!
Mariusz posprzątaj i wyrwij chwasta Najmana.

odpowiedz

0
0
~oglądacz 2009-07-29 (15:19) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 42 minuty temu

Najman i Sasza - masakra jakaś
Polska i Polacy przepraszają za Najmana i Sasze.

odpowiedz

0
0
~widz 2009-07-29 (15:17) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 44 minuty temu

Najman to pólglówek
Najman to największy glopek jakiego widzialem w TV no poza Konnonowiczemi i Gracjanem R. To co odwalal w BB to poprostu prostactwo. Z milą chęcią zobacze jak zostaje nokaltowany przez Pudzianowskiego. Miejmy nadzieje że tak go uszkodzi że to bedzie jego ostatni występ publiczny.

odpowiedz

0
0
~szumi 2009-07-29 (15:14) 8 lat 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 47 minut temu

steryd
ludzie widzą umięśnionego faceta i od razu komentarze: sterydy itp. śmiać mi sie wtedy chce

odpowiedz