Szewczak: ten film wywołał szok

Tygodnik Żużlowy | dodane 2010-02-23 (10:11) 8 lat 3 miesiące 28 dni 5 godzin i 18 minut temu | 72 opinie
 
W ostatnim czasie środowiskiem żużlowym nie tylko w Polsce wstrząsnęła wiadomość, że istnieje nagranie z feralnego karambolu na torze w Wiedniu, w którym zginął reprezentant Polski, Zbigniew Raniszewski.

- „Filmik”, który niedawno pojawił się w sieci, odmienił pogląd na sytuację i stawia zarówno organizatorów, w tym także PZM, jak i świadków, w złym świetle. Film rzuca nowe światło na tamto tragiczne zdarzenie i być może jest przełomem - uważa Szymon Szewczak, wnuk zmarłego żużlowca w rozmowie z "Tygodnikiem Żużlowym".

Zbigniew Raniszewski zginął w 1956 roku, w wieku zaledwie 29 lat. Na filmie widać coś nieprawdopodobnego. Oto na szczycie wirażu i przed bandą (sci!) znajdowały się schody. Właśnie na owych schodach dosłownie „zatrzymał” się Raniszewski. Polak po prostu nie mógł wyjść cało z tego zderzenia. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien dopuścić tego obiektu do uprawiania speedwaya.

- To było 54 lata temu, ale wygląda na to, iż mamy przełom w tragicznym wypadku Zbigniewa Raniszewskiego...

- Gdyby nie internet, to pewnie nigdy nie zobaczylibyśmy tego wypadku. Nigdy dotąd nikt nie mówił, że było jakieś nagranie. Ten film rzuca nowe światło na całe to zdarzenie. Wywołał duży szok w rodzinie, a zwłaszcza u mojej babci, żony Zbigniewa Raniszewskiego, która niedawno skończyła 80 lat.

- Skąd film pojawił się w sieci?

- To czysty przypadek. Podkreślam jeszcze raz. Dotąd informowano nas, że nie zachowało się żadne nagranie. Ale w USA pewna telewizja wyemitowała fragmenty różnych wypadków motocyklowych i właśnie stamtąd udało nam się to „wyciągnąć”. Dodam, że staramy się nawiązać kontakt z ową telewizją w celu uzyskania informacji skąd to nagranie trafiło do USA.

- Co nagranie wnosi do sprawy tragicznej śmierci naszego żużlowca?

- Nagranie pokazuje coś nieprawdopodobnego. Że na torze były schody. Schody prowadzące na trybunę i zupełnie nie zabezpieczone. To było samobójstwo jeździć na takim owalu. A dotąd żyliśmy w przekonaniu, że schody były, ale informowano nas, że znajdowały się poza torem i były osłonione workami ze słomą. W tym fakcie nas oszukano. Podkreślam jeszcze raz, film dobitnie pokazuje, że ktoś od początku starał się uniknąć odpowiedzialności.

- Dlaczego Austriacy kłamali?

- Od początku cała sprawa była tuszowana. Władze austriackie kryły organizatorów, którzy nigdy nie odpowiedzieli za to co zrobili. Myślę, że w jakimś sensie winę ponoszą też opiekunowie polskiej reprezentacji z kierownikiem na czele. Absolutnie nie powinni wyrazić zgody na jazdę w takich warunkach, ale czego się nie robi dla widowiska.

- Jakie będą dalsze działania z strony rodziny Raniszewskich?

- Oficjalne pismo zostało skierowane do History Channel celem udostępnienie filmu z wypadku, bo filmik w internecie jest sygnowany ich logiem. Złożyliśmy także dwa zapytania w sprawie dokumentacji do ambasady w Wiedniu oraz PZM, celem udostępnienia dokumentacji - w tym korespondencji pomiędzy PZM, FIM i ambasadą.

- Generalnie cała sprawa śmierci żużlowca jest bardzo zagadkowa...

- To prawda. Znaków zapytania jest więcej. Najpierw była wersja, że dziadek umarł na torze. Ale nawet z tym było wiele niejasności. Była opcja, że śmierć nastąpiła w szpitalu. Mało tego, nigdy rodzina nie została dopuszczona do zwłok. Ciało zostało przetransportowane w metalowej trumnie, która została włożona do drewnianej. Podobno ciało dziadka było w idealnej formie. Śmierć nastąpiła bowiem nie przez obrażenia wewnętrzne, ale przez uraz głowy.

- Co chcecie osiągnąć?

- Przede wszystkim dociec prawdy i ukarania tych, którzy przez lata kłamią i tuszują pewne fakty. Pozostaje pytanie jaki mają w tym cel? Winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Na razie nasze apele do ambasady austriackiej czy związku motorowego w Austrii przyniosły bardzo niewiele. Wiem, że organizatorzy tamtych zawodów już nie żyją, czyli osobistej odpowiedzialności się nie doczekamy. Wtedy także PZM nie stanął na wysokości zadania. Teraz ma okazje się zrehabilitować.Zobacz drastyczny wypadek Zbigniewa Raniszewskiego:Miłosz Lippki/Tygodnik Żużlowy

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Opinie (72)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ela 2010-02-23 (20:02) 8 lat 3 miesiące 27 dni 19 godzin i 27 minut temu

brak słów
straszny świat,straszni ludzie.

odpowiedz

0
0
~intro 2010-02-23 (19:31) 8 lat 3 miesiące 27 dni 19 godzin i 58 minut temu

widziałem je rok temu
na YT

odpowiedz

0
0
gitarro 2010-02-23 (19:26) 8 lat 3 miesiące 27 dni 20 godzin i 3 minuty temu

Hitler był Austriakiem
To proste

odpowiedz

0
0
~press vienna 2010-02-23 (18:35) 8 lat 3 miesiące 27 dni 20 godzin i 54 minuty temu

austria
rzeczywiscie to wredni ludzie w 80 % .nazisci i popieprzeni na granic wytrzymalosci.oni nikogo nie lubia,w prwaie kazdym domu elementy hitlera i 2 wojny swiatowej. tak to wyglada. hitler i hitler u nich to chluba i milosc do utraconego raju s

odpowiedz

0
0
~piotras 2010-02-23 (13:00) 8 lat 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 29 minut temu

EJ TO BYŁO 54 LATA TEMU
nie dbano wtedy o bezpieczensto zawodów sportowych, np. samochody nie mialy klatek, pasów ani pałąków kapotażowych, kibice stali na ziemi bezposrednio przy zawodnikach scigajacych sie na torze. Zuzel nie miał band.. Ludzie to było "sredniowiecze" jesli chodzi o sport, nie dziwie sie ze te schody tam stały, widocznie nie było odpowiednich przepisów. Gdyby były napewno te schody tam by nie stały..

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~UPRawniony do głos 2010-02-23 (15:09) 8 lat 3 miesiące 28 dni i 20 minut temu

Do wszyskiego co austriackie POwinni
POdchodzić sie z POtężną ostrożnością: Hitler, Fritzl, Strauss, Mozart, Albinebau, co trzeci SSman był właśnie AUstriakiem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~grobot 2010-02-23 (17:35) 8 lat 3 miesiące 27 dni 21 godzin i 54 minuty temu

sport to nie zabawa
dla lalusi tylko prawdziwych mężczyzn!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~phillo 2010-02-23 (16:59) 8 lat 3 miesiące 27 dni 22 godziny i 30 minut temu

a skad wiesz?
angee - a skad wiesz? Ja na jego miejscu zrobilbym to samo nawet gdybym nie mial dostac za to ani zlotowki. Zrobilbym to chociaz ze wzgledu na zyjaca babcie. Nie oceniaj czlowieka ta miara, bo oznacza to miedzy innymi ze jestes osoba ktora stosuje ja sama. pomysl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~lisuuu 2010-02-23 (16:26) 8 lat 3 miesiące 27 dni 23 godziny i 3 minuty temu

rere
ludzie to jest straszne ... wy pytacie czemu ten film usunieto ? tak was satysfakcjonuje czyjaś tragicza śmierć ? prawda zawsze wyjdzie na jaw prędzej czy później tylko szkoda , że w tym przypadku za późno troszkę ... pozdrawiam wszystkich normalnych :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kiero 2010-02-23 (17:35) 8 lat 3 miesiące 27 dni 21 godzin i 54 minuty temu

Od ponad 50 lat nic się nie zmieniło. Show must go on.
Teraz kanadole też tuszują swoją niekompetencję, a MKOl im kibicuje.

odpowiedz