Szewczak: ten film wywołał szok

Tygodnik Żużlowy | dodane 2010-02-23 (10:11) 8 lat 3 miesiące 28 dni 5 godzin i 19 minut temu | 72 opinie
 
W ostatnim czasie środowiskiem żużlowym nie tylko w Polsce wstrząsnęła wiadomość, że istnieje nagranie z feralnego karambolu na torze w Wiedniu, w którym zginął reprezentant Polski, Zbigniew Raniszewski.

- „Filmik”, który niedawno pojawił się w sieci, odmienił pogląd na sytuację i stawia zarówno organizatorów, w tym także PZM, jak i świadków, w złym świetle. Film rzuca nowe światło na tamto tragiczne zdarzenie i być może jest przełomem - uważa Szymon Szewczak, wnuk zmarłego żużlowca w rozmowie z "Tygodnikiem Żużlowym".

Zbigniew Raniszewski zginął w 1956 roku, w wieku zaledwie 29 lat. Na filmie widać coś nieprawdopodobnego. Oto na szczycie wirażu i przed bandą (sci!) znajdowały się schody. Właśnie na owych schodach dosłownie „zatrzymał” się Raniszewski. Polak po prostu nie mógł wyjść cało z tego zderzenia. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien dopuścić tego obiektu do uprawiania speedwaya.

- To było 54 lata temu, ale wygląda na to, iż mamy przełom w tragicznym wypadku Zbigniewa Raniszewskiego...

- Gdyby nie internet, to pewnie nigdy nie zobaczylibyśmy tego wypadku. Nigdy dotąd nikt nie mówił, że było jakieś nagranie. Ten film rzuca nowe światło na całe to zdarzenie. Wywołał duży szok w rodzinie, a zwłaszcza u mojej babci, żony Zbigniewa Raniszewskiego, która niedawno skończyła 80 lat.

- Skąd film pojawił się w sieci?

- To czysty przypadek. Podkreślam jeszcze raz. Dotąd informowano nas, że nie zachowało się żadne nagranie. Ale w USA pewna telewizja wyemitowała fragmenty różnych wypadków motocyklowych i właśnie stamtąd udało nam się to „wyciągnąć”. Dodam, że staramy się nawiązać kontakt z ową telewizją w celu uzyskania informacji skąd to nagranie trafiło do USA.

- Co nagranie wnosi do sprawy tragicznej śmierci naszego żużlowca?

- Nagranie pokazuje coś nieprawdopodobnego. Że na torze były schody. Schody prowadzące na trybunę i zupełnie nie zabezpieczone. To było samobójstwo jeździć na takim owalu. A dotąd żyliśmy w przekonaniu, że schody były, ale informowano nas, że znajdowały się poza torem i były osłonione workami ze słomą. W tym fakcie nas oszukano. Podkreślam jeszcze raz, film dobitnie pokazuje, że ktoś od początku starał się uniknąć odpowiedzialności.

- Dlaczego Austriacy kłamali?

- Od początku cała sprawa była tuszowana. Władze austriackie kryły organizatorów, którzy nigdy nie odpowiedzieli za to co zrobili. Myślę, że w jakimś sensie winę ponoszą też opiekunowie polskiej reprezentacji z kierownikiem na czele. Absolutnie nie powinni wyrazić zgody na jazdę w takich warunkach, ale czego się nie robi dla widowiska.

- Jakie będą dalsze działania z strony rodziny Raniszewskich?

- Oficjalne pismo zostało skierowane do History Channel celem udostępnienie filmu z wypadku, bo filmik w internecie jest sygnowany ich logiem. Złożyliśmy także dwa zapytania w sprawie dokumentacji do ambasady w Wiedniu oraz PZM, celem udostępnienia dokumentacji - w tym korespondencji pomiędzy PZM, FIM i ambasadą.

- Generalnie cała sprawa śmierci żużlowca jest bardzo zagadkowa...

- To prawda. Znaków zapytania jest więcej. Najpierw była wersja, że dziadek umarł na torze. Ale nawet z tym było wiele niejasności. Była opcja, że śmierć nastąpiła w szpitalu. Mało tego, nigdy rodzina nie została dopuszczona do zwłok. Ciało zostało przetransportowane w metalowej trumnie, która została włożona do drewnianej. Podobno ciało dziadka było w idealnej formie. Śmierć nastąpiła bowiem nie przez obrażenia wewnętrzne, ale przez uraz głowy.

- Co chcecie osiągnąć?

- Przede wszystkim dociec prawdy i ukarania tych, którzy przez lata kłamią i tuszują pewne fakty. Pozostaje pytanie jaki mają w tym cel? Winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Na razie nasze apele do ambasady austriackiej czy związku motorowego w Austrii przyniosły bardzo niewiele. Wiem, że organizatorzy tamtych zawodów już nie żyją, czyli osobistej odpowiedzialności się nie doczekamy. Wtedy także PZM nie stanął na wysokości zadania. Teraz ma okazje się zrehabilitować.Zobacz drastyczny wypadek Zbigniewa Raniszewskiego:Miłosz Lippki/Tygodnik Żużlowy

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Opinie (72)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Internauta 2010-02-23 (14:57) 8 lat 3 miesiące 28 dni i 33 minuty temu

Dowody i zeznania są na stronie
Zeznania świadków są dostępne na oficjalnej stronie www.raniszewski.com.pl

odpowiedz

0
0
~barrd 2010-02-23 (13:30) 8 lat 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Austria i Austryjacy
Zadziwiające, że ten naród ma tyle kłamstw, szykan i zbrodni na swoim sumieniu. I nie zmienia się od pokoleń. Zawsze dla innych tylko nienawiść i poczucie własnej wyjątkowości. Coś chyba jest nie tak w ich klimacie.

odpowiedz

0
0
~szumilas 2010-02-23 (13:27) 8 lat 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 3 minuty temu

nie tylko Polak jachał na tym torze...
proponuję obejrzeć jak w tamtych czasach zabezpieczano dowolne zawody. Pojęcie "ryzyko" nie istniało i było kosztem własnym zawodnika. I na to godzili się startujący zawodnicy. Również ci, którzy ginęli. A tłum szalał....

odpowiedz

0
0
~kibic 2010-02-23 (13:23) 8 lat 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 7 minut temu

maksymalne kary dla organizatorów
mimo że było to 54 lata temu już wtedy ważniejsze były pieniądze niż zdrowie i życie zawodników. dzisiaj jest tak samo i mamy tego przykład w trwających igrzyskach olimpijskich, zginął młody saneczkarz a jedna z najlepszych biegaczek się połamała bo organizatorom zabrakło wyobraźni żeby zamontować bandy ochronne. dlatego w jednym i drugim przypadku organizatorzy powinni zostać surowo ukarani. a tak na marginesie to gdzie byli ci którzy dopuszczali tak przygotowane obiekty do użytku ???

odpowiedz

0
0
~greg 2010-02-23 (12:24) 8 lat 3 miesiące 28 dni 3 godziny i 6 minut temu

Co to za tor ?
Skad na torze wziely sie schody? Organizatorzy powinni odpowiedziec za to !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ewfds 2010-02-23 (13:18) 8 lat 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 12 minut temu

Ale masakra... minęło mnóstwo czasu ale Austyjacy
też NIGDY by tego nie zostawili w spokoju:((

odpowiedz

0
0
~Bati 2010-02-23 (12:19) 8 lat 3 miesiące 28 dni 3 godziny i 11 minut temu

Masakra
To jest masakra...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~gość 2010-02-23 (12:37) 8 lat 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 53 minuty temu

Żeby nie wolny internet i globalizacjia
nikt by o tym nie wiedział......

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Lola 2010-02-23 (12:17) 8 lat 3 miesiące 28 dni 3 godziny i 13 minut temu

:( lata mijaja a bol zostaje
masakra, rzeczywiscie czegos takiego jeszcze nie widzialam, pomyslcie co rodzina czuje ogladajac taki film...

odpowiedz