Szewczak: ten film wywołał szok

Tygodnik Żużlowy | dodane 2010-02-23 (10:11) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 19 godzin i 22 minuty temu | 72 opinie
 
W ostatnim czasie środowiskiem żużlowym nie tylko w Polsce wstrząsnęła wiadomość, że istnieje nagranie z feralnego karambolu na torze w Wiedniu, w którym zginął reprezentant Polski, Zbigniew Raniszewski.

- „Filmik”, który niedawno pojawił się w sieci, odmienił pogląd na sytuację i stawia zarówno organizatorów, w tym także PZM, jak i świadków, w złym świetle. Film rzuca nowe światło na tamto tragiczne zdarzenie i być może jest przełomem - uważa Szymon Szewczak, wnuk zmarłego żużlowca w rozmowie z "Tygodnikiem Żużlowym".

Zbigniew Raniszewski zginął w 1956 roku, w wieku zaledwie 29 lat. Na filmie widać coś nieprawdopodobnego. Oto na szczycie wirażu i przed bandą (sci!) znajdowały się schody. Właśnie na owych schodach dosłownie „zatrzymał” się Raniszewski. Polak po prostu nie mógł wyjść cało z tego zderzenia. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien dopuścić tego obiektu do uprawiania speedwaya.

- To było 54 lata temu, ale wygląda na to, iż mamy przełom w tragicznym wypadku Zbigniewa Raniszewskiego...

- Gdyby nie internet, to pewnie nigdy nie zobaczylibyśmy tego wypadku. Nigdy dotąd nikt nie mówił, że było jakieś nagranie. Ten film rzuca nowe światło na całe to zdarzenie. Wywołał duży szok w rodzinie, a zwłaszcza u mojej babci, żony Zbigniewa Raniszewskiego, która niedawno skończyła 80 lat.

- Skąd film pojawił się w sieci?

- To czysty przypadek. Podkreślam jeszcze raz. Dotąd informowano nas, że nie zachowało się żadne nagranie. Ale w USA pewna telewizja wyemitowała fragmenty różnych wypadków motocyklowych i właśnie stamtąd udało nam się to „wyciągnąć”. Dodam, że staramy się nawiązać kontakt z ową telewizją w celu uzyskania informacji skąd to nagranie trafiło do USA.

- Co nagranie wnosi do sprawy tragicznej śmierci naszego żużlowca?

- Nagranie pokazuje coś nieprawdopodobnego. Że na torze były schody. Schody prowadzące na trybunę i zupełnie nie zabezpieczone. To było samobójstwo jeździć na takim owalu. A dotąd żyliśmy w przekonaniu, że schody były, ale informowano nas, że znajdowały się poza torem i były osłonione workami ze słomą. W tym fakcie nas oszukano. Podkreślam jeszcze raz, film dobitnie pokazuje, że ktoś od początku starał się uniknąć odpowiedzialności.

- Dlaczego Austriacy kłamali?

- Od początku cała sprawa była tuszowana. Władze austriackie kryły organizatorów, którzy nigdy nie odpowiedzieli za to co zrobili. Myślę, że w jakimś sensie winę ponoszą też opiekunowie polskiej reprezentacji z kierownikiem na czele. Absolutnie nie powinni wyrazić zgody na jazdę w takich warunkach, ale czego się nie robi dla widowiska.

- Jakie będą dalsze działania z strony rodziny Raniszewskich?

- Oficjalne pismo zostało skierowane do History Channel celem udostępnienie filmu z wypadku, bo filmik w internecie jest sygnowany ich logiem. Złożyliśmy także dwa zapytania w sprawie dokumentacji do ambasady w Wiedniu oraz PZM, celem udostępnienia dokumentacji - w tym korespondencji pomiędzy PZM, FIM i ambasadą.

- Generalnie cała sprawa śmierci żużlowca jest bardzo zagadkowa...

- To prawda. Znaków zapytania jest więcej. Najpierw była wersja, że dziadek umarł na torze. Ale nawet z tym było wiele niejasności. Była opcja, że śmierć nastąpiła w szpitalu. Mało tego, nigdy rodzina nie została dopuszczona do zwłok. Ciało zostało przetransportowane w metalowej trumnie, która została włożona do drewnianej. Podobno ciało dziadka było w idealnej formie. Śmierć nastąpiła bowiem nie przez obrażenia wewnętrzne, ale przez uraz głowy.

- Co chcecie osiągnąć?

- Przede wszystkim dociec prawdy i ukarania tych, którzy przez lata kłamią i tuszują pewne fakty. Pozostaje pytanie jaki mają w tym cel? Winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Na razie nasze apele do ambasady austriackiej czy związku motorowego w Austrii przyniosły bardzo niewiele. Wiem, że organizatorzy tamtych zawodów już nie żyją, czyli osobistej odpowiedzialności się nie doczekamy. Wtedy także PZM nie stanął na wysokości zadania. Teraz ma okazje się zrehabilitować.Zobacz drastyczny wypadek Zbigniewa Raniszewskiego:Miłosz Lippki/Tygodnik Żużlowy

Polub Sportowybar na Facebooku

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Opinie (72)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~kapitan polska 2010-03-03 (14:44) 8 lat 5 miesięcy 13 dni 14 godzin i 49 minut temu

i co z tego ???????
zbijecie brzydkich ausriaków czy zamkniecie im obiekty sportowe za kare. swiat to obłuda, zazdrosc , chciwosc i nienawisc. i nic na to nie poradzicie. módlcie sie wiec o szczescie bo tylko ono moze wam pomóc.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~Hans Werner 2010-02-23 (15:51) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 13 godzin i 42 minuty temu

celowo nikt o tym nie mowil
Pamietam to zdarzenie, mialem wtedy 16 lat. W tamtych czasach probowano to uciszyc bo gdyby sie to pokazalo moglo by to zakonczyc prawdziwego speedwaya, Wielu wtedy komunistow robilo wszystko by pokazac ze nic sie nie stalo, zamieszane w to bylo wtedy KGB i niemiecka Partia KFN z Jurgenem Timlensem na czele. Najbardziej na zatajeniu sprawy zalezalo wtedy zwiazkom zawodowym swpeedwaya by utrzymac ich dyscypline. Wielu sponsorow w tym glowny ukrainiec Atar Namoszenko zaplacil ponoc 3.2 miliony dolarow zeby ta tasma zniknela. Jesli naprawde zostanie to udowodnione kto przekazal ta tame dla kanalu history Chanel i ilu glownych politykow europy i swiata bylo w to zamieszanych rodzina Raniszewskich moze uzyskac gigantyczne odszkodowanie. Z drugiej strony powinien zostac rozegrany turniej Raniszewskiego w Wiedniu na czesc tego zdarzenia i rozgrywany memorial coroczny wlasnie w tym miejscu. POlkski zwiazek motorowy powinien pomyslec tez o platynowym kasku dla tego zawodnika by uczcic ta tragiczna smierc.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
2
~kibic 2010-02-27 (01:16) 8 lat 5 miesięcy 21 dni 4 godziny i 17 minut temu

Podobne zdjęcie już kiedyś widzialem
W tyg. "Motor" na przełomie l. 50 i 60. Na tym torze, mieszczącym się we Wiedniu na Praterze, było zresztą więcej takich wypadków, dlatego w l. 60 został zamknięty. Ponoć była tam też betonowa banda.

odpowiedz

0
0
~WAWA 2010-02-23 (19:24) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 10 godzin i 9 minut temu

A WAWIE TO PRZEZ WIESKOW, CO DO PRACY PRZYJEZDZAJA, TAK CHAMSKO JEST I TYLKO PRZEZ NICH

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~speed 2010-02-24 (08:52) 8 lat 5 miesięcy 23 dni 20 godzin i 41 minut temu

speedy
te co pociagnol go reka to zmienil tor jazdy motocykla i gbyby nie schody nic by sie nie stalo winni organizatorzy..kompletny brak bezpieczenstwa

odpowiedz

0
0
~antynazi 2010-02-23 (21:17) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 8 godzin i 16 minut temu

austiacy to mordercy
pomagali faszystom mordować żydów

odpowiedz

0
0
~kibic 2010-02-23 (20:21) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 9 godzin i 12 minut temu

?????
Nie znam zawodnika, ale czy naprawdę nikt za to konsekwencji nie poniósł????

odpowiedz

0
0
~lkxufdbv 2010-02-23 (13:05) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 16 godzin i 28 minut temu

Austria
Byłem w austrii nie jednokrotnie,żyja tam nie uczciwi ludzie a o policjii tamtejszej nie wspomne!Chamscy,wredni OBOJĘTNI!!! na wszystko! Nigdy w życiu nie chciał bym tam mieszkać!Niemcy są o niebo lepsi!!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Szymon 2010-02-23 (20:15) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 9 godzin i 18 minut temu

Panie HANS WEBBER
raniszewski.com.pl

odpowiedz

0
0
~eh 2010-02-23 (20:04) 8 lat 5 miesięcy 24 dni 9 godzin i 29 minut temu

SCHODY NA TORZE !?
TO ŚMIAĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ?

odpowiedz