"To skandal, żenada i wstyd na cały świat!"

WP.PL | dodane 2012-10-16 (23:55) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 18 godzin i 59 minut temu | 1365 opinii
 
Wtorek, godzina 21.00. Na Stadionie Narodowym w Warszawie właśnie rozbrzmiewać miały hymny narodowe Polski i Anglii. Przyjezdni kibice po raz pierwszy mieli odśpiewać tu "God Save The Queen", a Polacy po raz kolejny zaśpiewać "Mazurka Dąbrowskiego". Nic z tego. Zamiast usłyszeć pierwszy gwizdek włoskiego sędziego Gianluki Rocchiego, zdenerwowani kibice z niepokojem wsłuchują się w podawane przez spikera informacje o problemach z rozpoczęciem meczu. I reagują głośnymi gwizdami. Słusznie!

Wiemy, kto zadecydował o otwartym dachu na Stadionie Narodowym!

Cała sytuacja przypomina nieco komedie Stanisława Barei. Mecz eliminacji mistrzostw świata organizujemy na najlepszym stadionie w Polsce, na którym trzy miesiące temu odbyło się spotkanie otwarcia mistrzostw Europy, a także ćwierćfinał i półfinał tego turnieju, ale nie jesteśmy w stanie rozpocząć imprezy ze względu na... padający deszcz. Wszystko w sytuacji, w której mamy techniczną możliwość zamknięcia dachu. Wybudowanego za ładnych parę złotych.

Ktoś powie: przecież decyzję o tym, że dach będzie otwarty, już dzień wcześniej podjął słoweński delegat FIFA Danijel Jost, który porozumiał się w tej kwestii z trenerami reprezentacji Polski i Anglii.

W porządku. Tylko dlaczego we wtorek, widząc, że pada od południa, nikt nie wpadł na pomysł, żeby dach jednak zamknąć? Zresztą, jak się okazuje - i tak byłoby za późno. Dach na Narodowym można zamykać lub otwierać, tylko w czasie, gdy... nie pada deszcz. Bareja, po prostu Bareja!

Przecież to nie była ulewa. To był lekki deszcz. Odwołanie meczu to skandal, żenada i wstyd na cały świat! Kibice z Borzechowa: "Szopo" i "Toporek"
Angielscy dziennikarze reagują zdziwieniem. - Dlaczego nie można zamknąć dachu? Kto do cholery na co dzień gra na tym stadionie? - dzwonią z Londynu do jednego z polskich redaktorów, przebywającego na trybunie prasowej. - Na co dzień? Coldplay i Madonna - odpowiada im pół żartem, pół serio.

Leje co najmniej od dziesięciu godzin, murawa staje się coraz bardziej grząska, a kałuże coraz szersze i głębsze. A dach? Ciągle otwarty!

Kiedy patrzę na boisko, przypomina mi się niedawny pomysł budowy na tym obiekcie skoczni narciarskiej. Wprowadzenie tu nowych dyscyplin sportu na pewno byłoby marketingowym strzałem w dziesiątkę i mocnym zastrzykiem finansowym dla operatora stadionu.

Tylko po co tak droga inwestycja? Po co budować skocznię!? Przecież wystarczy poczekać jeszcze ze dwie godziny, a przy Al. Poniatowskiego będziemy mieli największy basen w Europie! Otylia Jędrzejczak lub Paweł Korzeniowski mogliby przyciągnąć tu nie mniejszą widownię niż Kamil Stoch...

OK, koniec żartów. Bo wśród większości fanów, którzy we wtorek wieczorem przebywają na Stadionie Narodowym, decyzja o przełożeniu meczu, nie wywołuje uśmiechu, lecz zgoła odmienne emocje - wściekłość, żal i rozgoryczenie.

"Złodzieje, złodzieje!" - daje się kilkakrotnie słyszeć z trybun podczas 45 minut nudy i oczekiwań na... potwierdzenie decyzji o odwołaniu meczu (bo chyba nikt nie łudzi się, że spotkanie jednak się rozpocznie). Tym okrzykom trudno się dziwić. W końcu na trybunach zasiada mnóstwo ludzi, którzy - chcąc spotkanie z Anglią obejrzeć na żywo - przejechali kilkaset kilometrów.

Przejechali pół Polski, zapłacili za bilety, opłacili transport, a w wielu przypadkach musieli również załatwić sobie urlopy w pracy - w końcu mecz odbyć się miał w środku tygodnia...

Koszt transportu jednej osoby wynosił 70 złotych. Ile mamy teraz dopłacić za nocleg w stolicy? 200-300 złotych!? To jest dramat! Radek, kibic z Ełku
Godzina 21.50. Spiker przekazuje oficjalną decyzję o przełożeniu meczu na następny dzień. Na gorąco pytam kibiców, co sądzą o tej sytuacji.

- Decyzja, żeby nie zamykać dachu, była skandaliczna! A jeżeli chodzi o samo odwołanie meczu, to... przecież to nie była ulewa. To był lekki deszcz! Zresztą, kiedy podczas Euro 2012, na Ukrainie faktycznie doszło do oberwania chmury, to po upływie pół godziny wznowiono mecz. Dlaczego my tak nie możemy!? To skandal, żenada i wstyd na cały świat! - mówią kibice z Borzechowa: "Szopo" i Mariusz o ciekawej ksywie "Toporek".

- Przyjechaliśmy tu autokarem w osiemdziesiąt osób. Ludzie, przecież my mamy pracę! Wzięliśmy sobie wolne, pozamienialiśmy się dyżurami! Teraz wrócimy na rano do Lublina. I co? Po paru godzinach znów mamy jechać!? No jak!? - pytają rozgoryczeni.

Nie mniej żalu widać jest wśród kibiców z Mazur.

- Ta decyzja jest dramatyczna. Po co mamy zasuwany dach - jeden z niewielu w Europie!? Po co, skoro nie zamykamy go przed deszczem!? Przecież od dwóch dni wiadomo było, że we wtorek będzie padać! Osoba, która podjęła decyzję o tym, że dach będzie otwarty, powinna stracić pracę! - uważa rozżalony Radek, przedstawiający się również jako "Szer".

- Teraz musimy szukać noclegu w Warszawie. A przecież nie każdego na to stać! Osobiście przyjechałem z Ełku, a po meczu planowałem wracać bezpośrednio na Mazury. Wybraliśmy się tu zorganizowaną 15-osobową ekipą. Koszt transportu jednej osoby wynosił 70 złotych. Ile mamy teraz dopłacić za nocleg w stolicy? 200-300 złotych!? To jest dramat! - ocenia.

Przejechaliśmy kilkaset kilometrów, żeby obejrzeć mecz. A co zobaczyliśmy? Mokrą murawę i tyle. Wielki wstyd i wielki żal. Można było ten stadion bez dachu wybudować. Byłoby taniej.Kibice z Krakowa: Bruno, Jacek, Krzysztof, Adam i Piotrek
Zagaduję kolejną grupkę fanów w biało-czerwonych strojach. Trzecia ekipa, na którą trafiam - trzecia przyjezdna. Tym razem rozmawiam z krakowianami: Brunonem, Jackiem, Krzysztofem, Adamem i Piotrkiem.

- Nasuwają się trzy pytania. Dlaczego murawa nie była odpowiednio przygotowana? Dlaczego drenaż nie funkcjonował? I dlaczego ten dach, który kosztował miliony złotych, nie działa tak, jak powinien? - pytają wzburzeni kibice z "Grodu Kraka".

- Przyjechaliśmy tu z Małopolski. Mieliśmy zaplanowany powrót do Krakowa autokarem bezpośrednio po meczu o 24.00. Wszystko było dograne, a teraz nawet nie wiem, o której będziemy wracać. Podejrzewamy, że wcześniej, choć nie ma to znaczenia - zaznaczają.

Krakowscy kibice przekonują, że zwrot pieniędzy za bilety nie stanowi dla nich największego problemu.

- Z jednej strony oczekujemy zwrotu, a z drugiej: jesteśmy kibicami i przejechaliśmy kilkaset kilometrów, żeby obejrzeć mecz. A co zobaczyliśmy? Mokrą murawę i tyle. Zmokliśmy i jeszcze nabawimy się zapalenia płuc. Wielki wstyd i wielki żal. Można było ten stadion bez dachu wybudować. Byłoby taniej - uważają.

I niewątpliwie mają dużo racji. Kiedy patrzymy na funkcjonalność dachu na Stadionie Narodowym, przypominają się słowa wesołej rymowanki:

Pada sobie deszczyk, pada sobie równo
Raz spadnie na kwiatek, a raz na...
Wiecie na co.

Michał Bugno, Wirtualna PolskaPolub WP Sport na Facebooku

oceń
tak 1137 94.99%
nie 60 5.01%


Opinie (1365)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~marguzik 2012-10-17 (23:50) 2 lata 10 miesięcy 11 dni 19 godzin i 4 minuty temu

nic nie rozumiecie z tym meczem! specjalnie został otwarty dach i nie wykonano drenażu bo to była próba szczelnośći murawy. Teraz już wiemy że na zime będą zawody łyżwiarskie. a jak nam zabraknie wody to mamy duży zbiornik wodny który się nazywa STADION NARODOW, i w czasie suszy stada ludzi bedą miały zapas wody.

odpowiedz

2
0
~asd 2012-10-17 (19:25) 2 lata 10 miesięcy 11 dni 23 godziny i 29 minut temu

-Idziesz na mecz? -Nie, nie umiem pływać

odpowiedz

0
1
~John Buhl 2012-10-17 (17:53) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

można by urządzić na tym basenie mecz piłki wodnej Polska-Anglia, wtedy to było by ciekawie, kto wygra?

odpowiedz

4
1
piotruspan661 2012-10-17 (15:53) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 3 godziny i 1 minutę temu

To był sztuczny deszcz. To był zamach !

odpowiedz

0
0
~bez nika 2012-10-17 (15:53) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 3 godziny i 1 minutę temu

dlaczego komentarze znikają ktoś mi może to wyjaśnić

odpowiedz

2
0
~wert 2012-10-17 (15:19) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 3 godziny i 35 minut temu

dlaczego zalało Narodową POrażkę? bo metro juz nie przyjmuje wody!

odpowiedz

2
5
~asek 2012-10-17 (15:04) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 3 godziny i 50 minut temu

ten WSTYD jest tylko i wyłącznie przez FIFA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

48
59
~KIBIC 2012-10-17 (12:02) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 6 godzin i 52 minuty temu

PARA STADION IMIENIEM DONALDA TUSKA....KTO ZA

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

4
0
~pele 2012-10-17 (12:38) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 6 godzin i 16 minut temu

Ciekawe, co na to "ministra sportu" z "żondu fahofcuf".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~JW 3427 2012-10-17 (14:42) 2 lata 10 miesięcy 12 dni 4 godziny i 12 minut temu

to celowa robota tych co chca Polske skompromitowac w oczach swiata . To ludzie tuska i WSI sa odpowiedzialni za to by , Polska stala sie panstwem bublem w normach kultury zachodniej. Po to by Polska stala sie slaba i beznadziejna. by swiat wreszcie sie od Polski odczepil i zapomnial a Putin i KGB dokonaja reszty.

odpowiedz